Haber 7

S&P'den TCMB açıklaması!

S&P, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faizi en az 100 bp artırmasının muhtemel olduğunu belirtti.
GİRİŞ 06.12.2017 14:45 EKONOMİ
Metin Boyutu
S&P'den TCMB açıklaması!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bir sonraki politika toplantısında faizi en az 100 baz puan artırabileceği beklentisinde. 
 
S&P ekonomisti Tatiana Lysenko, Londra'da verdiği röportajda, Türkiye'de yıllık enflasyonun geçtiğimiz ay 2003'ten bu yana olan en yüksek seviyesine çıkmasının ardından TCMB'nin sıkılaşmaya gitmesinin "oldukça net" olduğunu belirtti. 
 
Lysenko, açıklamasında, "Birden çok faiz olması tahminde bulunmayı zorlaştırıyor, ancak TCMBmuhtemelen faizi en az 100 baz puan artıracak" ifadesine yer verdi ve TCMB'nin 2014 yılında yapmış olduğu gibi repo faizini artırmasının piyasalar için çok daha net bir sinyal olacağını düşündüklerini, ancak bunun bu ay gerçekleşmesini beklemediklerini dile getirdi. 
 
Son enflasyon rakamlarının, yüksek enflasyona sahip olan Türkiye için bile yüksek olduğunu dile getiren Lysenko, bir yandan, ekonomik büyümenin, çeşitli politika tedbirlerinin verdiği destek ile birlikte oldukça güçlü olduğunu kaydetti.
 
"Halbuki, para politikası, diğer tedbirlerle tutarlı olmalıdır. Büyüme destekleniyor, ancak bu tedbirler oldukça yüksek bir kredi artışına sebep oluyor" şeklinde konuşan S&P ekonomisti, Türkiye'nin daha düşük bir enflasyon ve daha düşük bir cari açık ile birlikte sürdürülebilir bir büyüme dengesini bulması gerektiğini bildirerek Türkiye'nin temel zayıf noktalarının dış tarafta olduğunu belirtti. 
 

Yorumlar

1
  • ismet

    1 yıl önce Şikayet Et türkiyede 4 5 tane bankaları var bunların.bu tefeciler sayesinde para altaki insanlardan bunların cebine akıyor.merkez bankası sağolsun en iyi aracı kurum dünyadaki emsalleri gibi
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.