Haber 7

Dünyanın en iyisi! Ve bu yıl envantere giriyor

İlk atışı yapılan ve rakiplerine göre üstün özelliklere sahip Atmaca Gemisavar Füze Sistemi’nin bu sene içerisinde envantere alınması ve seri üretime geçmesi planlanıyor.
GİRİŞ 12.01.2018 18:25 EKONOMİ
Metin Boyutu
Dünyanın en iyisi! Ve bu yıl envantere giriyor

Millileşen Türk savunma sanayisi yeni bir milli silaha daha kavuşuyor. Uzun süredir prdoje aşaması devam eden Türkiye'nin ilk radar güdümlü anti-gemi füzesi "Atmaca" deneme atışını başarıyla gerçekleşmesi sonrası envantere girmek için gün sayıyor.

Milli ihtiyaçlarımızı temin etmek için gerçekleştirilen projeler tamamlandığında savunma sanayi ihracatımızın artması ve Türkiye’nin bu sektörde küresel düzeyde önemli aktör haline gelmesi sağlanacak. 

 

ATMACA FÜZESİ İLE İLK ATIŞ GERÇEKLEŞTİ

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında ROKETSAN ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve Araştırma Merkezi Komutanlığı (Armerkom) işbirliğiyle geliştirilen Atmaca Gemisavar Füze Sistemi’nin sözleşmesi 2009 yılında yapıldı.

DÜNYAMIN EN GELİŞMİŞ GEMİSAVARI

Dünyanın en gelişmiş gemisavar füzelerinden biri olan olan ATMACA rakipleri Exocet ve Harpoon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip.

200 KM MENZİLE SAHİP VE HEDEF GÜNCELLEMESİ YAPABİLİYOR

Denizde asgari 200 km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek ve Data-link donanımına sahip olacak. 800 kilogram ağırlığındaki füze, seyir halindeyken uzaktan hedef güncellemesine de izin verecek.

Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor. Ayrıca füzenin bu sene envantere alınması ve seri üretime geçmesi bekleniyor.

Yorumlar

25
 • Üretim

  1 yıl önce Şikayet Et Allah razı olsun çok teşekkürler bütün üniversitelerimizin resmi ve özel kuruluşlarımızın üretimleri ve ARGE leri ve savunma sanayi kuruluşlarımız çok olsun.
  Toplam beğeni
 • Sakarya

  1 yıl önce Şikayet Et bazi vatandaslar gelmis gamisavar füzesini ruslarin balistik füzlerinin menzili ile kiyasliyor?bu sizdeki nasil bir kafa anlayamiyorum? ruslar sanki gemileri o balistik füzeler ile vuracak!...daha düne kadar buda yoktu sükür Hamdolsun kendimiz gelistiriyoruz artik!
  Toplam beğeni
 • çorumlu

  1 yıl önce Şikayet Et menzil kısa diye sapır saçma yorumlar yapan cahil takımı, füze gemi savar, yani gemileri vurmak amaçlı. kıyı şeritlerine konuşlandırılacak ve yaklaşan düşman gemilerine atış yapacak. 200 km kıyıdan denize iyi menzil bence. ayrıca ana mekanizma hazır olsunda menzil geliştirilir ve modernizasyon yapılır.
  Toplam beğeni
 • satohan

  1 yıl önce Şikayet Et hamd olsun maşallah
  Toplam beğeni
 • Mamoş

  1 yıl önce Şikayet Et Yine de Şahlanıyor Aman!
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.