Haber 7

İstanbul’da artık tamamen yasaklandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğü giriyor.
GİRİŞ 12.01.2018 16:23 EKONOMİ
Metin Boyutu
İstanbul’da artık tamamen yasaklandı!

İBB Meclisi’nde bugün oylanacak yeni yönetmelikle değişen maddelerin büyük bölümüne, daha önce uygulanmakta olan İstanbul İmar Yönetmeliği’nin lehine olan maddeler ilave edildi.

Bundan böyle İstanbul’daki yapılarda bodrum katlar, asma kat, çatılarda düzenlemelere gidildi. Yeni yönetmeliğin en dikkat çeken yönü, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirilmesi oldu. Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında, asansör yapma şartı getirildi.

EN KÜÇÜK DAİRE 1 ARTI 1 OLACAK

Bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılarda, banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1 artı 0 daire yapılamayacak. Bundan sonra en küçük daireler 1 artı 1 olacak. Ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının önü açılacak. Parsel büyüklükleriyle ilgili rahatlatıcı maddeler getirildi. Buna göre uygulamada karşılaşılan arsaların birleşme ve ayrışmalarından kaynaklanan sorunlar çözülecek.

Kaynak : Hürriyet

ETİKETLER

Yorumlar

5
 • İstanbul

  9 ay önce Şikayet Et İstanbul bitti yaşanmaz artık.kaçan kurtulur.ben şahsen evi satıp Lapseki ye yerleşmeyi düşünüyorum.bunaldım artık.
 • Mizah

  9 ay önce Şikayet Et Yeni şartlar ne anlama geliyor anlamadım ama müteahhitlere yaramıştır başka anlamı yoktur. Yer gök bina oldu. Kımıldamaya yer kalmadı. Şehir içinde dolaşmak artık tam bir eziyet. İşe gidiş geliş süresi ortalama 3 saat. Yani tam bir eziyet. Bina fiyatları bina yükseklikleri kadar uçmuş gitmiş. Bir ömür boyu çalışsan ev alabilmek hayalden öte. Kimse bana işler yolunda gidiyor demesin.
  Toplam beğeni
 • ...

  9 ay önce Şikayet Et Otopark sart bu kanun niye cikmiyor millet araba park edecek yer bulamiyor sokaklarda. 3 bina birlessin oyle kentsel donusum olsun alt katta genis bir otopark olsun. Bu niye dusunulmuyor
  Toplam beğeni
  • Misafir

   9 ay önce Şikayet Et Zaten otopark parasını belediyeler alıyor otopark yapmayan belediye ve müteahhit hırsızdır bu kadar
 • GÖRELE...

  9 ay önce Şikayet Et araba nereye konulacak kaldırımı çiz aha oto park de daireyi sat onurlu yaşa ki adam olasın. yaya nerde yürüyecek.
  Toplam beğeni
 • oflu

  9 ay önce Şikayet Et basra harab olduktan sonra ,,,,istanbul sahipsiz şehir ,,,,bundan böyle kaçan kurtulur ,,,
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.