Haber 7

Bakan açıkladı! O mesafe 3.5 saate düşecek!

Ankara ile İzmir arasındaki tren yolcuğunu 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşürecek olan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin 2020 yılında tamamlanacağı açıklandı.
GİRİŞ 13.01.2018 17:50 EKONOMİ
Metin Boyutu
Bakan açıkladı! O mesafe 3.5 saate düşecek!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, verdiği sözlü soru önergesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a "Temeli 2012 yılında atılan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nde çalışmalar hangi aşamadadır? Çalışmaların şuana kadarki maliyeti nedir? Tamamlandığında maliyeti ne olacaktır? Bu projenin test sürüşleri ve seferlere başlaması için belirlenen tarih nedir" diye sordu. Sertel’in sözlü soru önergesini TBMM’de yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şunları söyledi:

"İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin tüm kesimlerinde altyapı yapım çalışmaları devam etmekte olup altyapı çalışmaları genelinde yüzde 28 fiziki ilerleme sağlanmıştır. Üst yapı ve elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon dediğimiz EST işleri kapsamında da Polatlı, Afyonkarahisar, Uşak kesiminin ihalesi 14/11/2017 tarihinde yapılmış, hattın 2019 yılında tamamlanması, Uşak-İzmir kesimine ait ihalenin ise 2018 yılı içerisinde yapılarak hattın 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Proje için şu ana kadar 983 milyon Türk lirası harcanmış olup yaklaşık olarak 8 milyar 340 milyon Türk lirası daha harcanarak proje tamamlanacaktır."

624 kilometrelik Ankara-İzmir YHT hattı, Ankara-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir olmak üzere toplam 3 etaptan oluşuyor.

Kaynak : AA

Yorumlar

14
 • bulut

  11 ay önce Şikayet Et :) izmir ankara çok güzel ama banana!
  Toplam beğeni
 • ali

  11 ay önce Şikayet Et Çok güzel haber . biz elbistan'lılar Maraş a 2.5 saat te gidemiyoruz .
  Toplam beğeni
 • Erka

  11 ay önce Şikayet Et Ankara istanbul 415 km yi tren yolunda 4 saat de giden yht 614 km 3.5 saatde nasıl gidecek acaba
  Toplam beğeni
  • Arif

   11 ay önce Şikayet Et Reis yapıyo diye körü körüne bağlanması akıllı düşünün diyecekler. Reis i sevmiyor ama yaptıklarını görmemek körlük.
  • Sakaryalı Mustafa

   11 ay önce Şikayet Et Bilmeden atıp tutma . Yapımı devam eden Bilecik -Sapanca arası kayalık dağlardaki tünellere devlet tonla para döküyor.Siz oturduğunuz yerden ahkam kesin diye!!!
   Toplam beğeni
  • Tohat'li Yusuf.

   11 ay önce Şikayet Et ankara istanbul hep 250 km de gidemiyor. eskisehirden sonra istanbul yonune tren daha yavas gidiyor.
  • hako

   11 ay önce Şikayet Et Senin kafan o kadar calisir iste.
   Toplam beğeni
  • Elcevap

   11 ay önce Şikayet Et Guzel kardesim istanbul ankara arasindaki yht sakaryayi gectikten sonra kismen hizlanmaya basliyor
   Toplam beğeni
 • aferin

  11 ay önce Şikayet Et sakın Karadeniz'e yapmayın. İstanbul İzmir Ankara Antalya olsun hep. zaten oylarida oradan alıyorsunuz ya! ordu bu sefer ray değiştirecek, İzmir sizin olsun.
  Toplam beğeni
  • Millet

   11 ay önce Şikayet Et Memleketim %70 destek verirken bütün planlardan çıkarılıyor. Hükümete hakaret eden bütün illere hizmet yağıyor. 15 yıldır oralarda birşey mi değişti. İç anadolu garibim herşeyi sinesine çeker.
   Toplam beğeni
  • Ahmet

   11 ay önce Şikayet Et vatanın her yeri senin ve torunlarının. İste bazılarının teşekkür edeceği yerde yaktıgı fitne ateşi bu.
  • Ahmet

   11 ay önce Şikayet Et ayıp ettin gercekten. ben trabzonlu olarak gurur duydum. hizmet vatanımadır üstündekiler hep fani. izmirli senin karnın yarın İZMİR i kaybetmek korkusundan mi ağrıyor yoksa
   Toplam beğeni
 • zabit

  11 ay önce Şikayet Et Gözün hizmet görsün izmir
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.