Haber 7

Fiyatı 20 TL'den 5 TL'ye düştü ama alan yok

Trabzon'da birkaç gün önce kilosu 20 TL'den satılan hamsi şimdilerde 5 TL'ye kadar gerilerken vatandaş da pek rağbet göstermedi
GİRİŞ 13.03.2018 13:26 EKONOMİ
Metin Boyutu
Fiyatı 20 TL'den 5 TL'ye düştü ama alan yok

Trabzon'a bugün itibariyle Balık Haline bol miktarda hamsi gelirken balıkçı esnafı pek rağbet göstermedi. Balık Haline hamsinin yanı sıra diğer balık çeşitlerinde de artış olduğu fiyatlarının da düştüğü gözlendi.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, yaklaşık 150 yıldır balıkçılık mesleğini sürdüren Denizer Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Recep Denizer, bugün bol miktarda hamsi olduğunu, fiyatının da üçte bir oranına kadar inmesine rağmen yine de alıcı olmadığını belirtti.

Hamsi satmakta sıkıntı çektiklerini belirten Denizer, sözlerine şöyle devam "Her geçen yıl bir evvelki yılı aratıyor. Bu sene istediğimiz randımanı alamadık. Balıkçılık iyi geçmedi, Allah bütün balıkçıların yardımcısı olsun. Söylenecek fazla bir şey yok zaten ortam bunu gösteriyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha iyi olacak diye düşünüyoruz. Ümitle bekleyeceğiz" dedi.

 

 

Denizer, sözlerine şöyle devam etti:

"Artık yetiştiricilere daha fazla önem düşüyor. Çünkü halkımız yetiştirilen balıkları yemek zorunda kalıyor. Mecburuz başka da yapacak bir şeyimiz yok. Hamsi genelde Gürcistan tarafından geliyor. Orada da çok kısıtlı yerlerde avlanma yapılıyor. Tekne sayısı orada da kısıtlı ancak bugün müşteri yok. Hamsi bugün fazlaydı müşteri yoktu. Havada güzeldi artık insanlar yaz moduna girince hamsinin de özelliği her geçen gün azalıyor, insanlar artık yemiyor. Bundan sonra diğer balık çeşitlerine istavrit, mezgit, barbun, kalkan bunlara bakacaklar."

Hamsinin fiyatı üçde bir gerilemesine rağmen alıcısı olmadığını belirten Denizer, "Bugün hamsi çoktu, güzeldi ancak esnaf olmadığı için satmakta sıkıntı çektik. Fiyatı önceki günlere oranla üçte bir kadar düştü. Fiyatlar çok düştü ancak satmakta sıkıntı var. Sezon bitimine 15-20 gün daha var desekte artık bitti diyebiliriz" diye konuştu.

Öte yandan Trabzon'da tezgahlarda hamsinin kilosu 5 kadar düştü. Birkaç gün öncesine kadar kilosu 20 TL'den satılan hamsi bugün 5 TL'ye kadar düşmesine rağmen yine de fazla alıcı tercih edilmedi.

Kaynak : İHA

Yorumlar

11
 • mert

  10 ay önce Şikayet Et gecti istemem gelmeni yokluğunda buldum seni bırak vehmimde golgeni gelme artık neye yarar
 • Diriliş TÜRKİYE

  10 ay önce Şikayet Et Bayattır o bayat.
  Toplam beğeni
 • Tepki

  10 ay önce Şikayet Et Buzhaneye koysaydınız seneye satardınız!
  Toplam beğeni
 • Turşusunu kurun

  10 ay önce Şikayet Et Gariban kilosu 18liraya hamsiyi seyrederek geciyo tezgahtan ...o gunlere sayin..oh olsun size
  Toplam beğeni
 • süleyman BABA

  10 ay önce Şikayet Et beter olun emi.donduruculardan çıkardığınız bozuk hamsileri millete yedirmeye çalışıyorsunuz.çakallar sizi
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.