Haber 7

Rusya'da özel olarak eğitildiler! Türkiye'ye geliyorlar

Türkiye`nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali`nde çalışmak üzere Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi`nde nükleer enerji alanında eğitim gören Türk öğrencilerden 35'inin mezun olduğu belirtildi.
GİRİŞ 13.03.2018 17:59 EKONOMİ
Metin Boyutu
Rusya'da özel olarak eğitildiler! Türkiye'ye geliyorlar

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, 6,5 yıllık eğitim  programını tamamlayarak tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk öğrenci mezun  oldu.
 
Mezunlar, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer  Güç Santrali'nde (NGS) işe alınacak.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Rusya'daki nükleer enerji eğitimine talebin  yüksek olduğunu belirterek, "İlk Türk nükleer uzmanlarının dünyanın ilk nükleer  güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var.  Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye'nin ilk nükleer güç  santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu NGS  projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır." ifadesini kullandı.
 
Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Genel Müdürü Alexey  Likhachev de verilen eğitimin dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri  olduğunu ve nükleer enerji sektörünün pek çok ülkede dinamik şekilde gelişen  alanlar arasında yer aldığını kaydetti.
 

Yorumlar

27
 • İzmirli.Dr.

  9 ay önce Şikayet Et Cumhurbaşkanının radyoaktif madde ile zehirlenmiş olup olmadığını öğrenemeyen tek ülkeyiz. TAEK neredeydi? Müsaade edin yardım edelim. Arafat vak'asında olduğu gibi...
 • Uzm.Dr.

  9 ay önce Şikayet Et Merhum Arafat'ın radyoaktif madde ile zehirlenmiş olabileceğini dünyada ilk kez TÜRK NÜKLEER TIP UZMANI yazdı. Cumhurbaşkanlığı koruma ekibine KBRN eğitimi vermek istiyoruz ama Sn. Cumhurbaşkanına ulaşamıyoruz. Neden?
 • Dr.

  9 ay önce Şikayet Et Pekçok kurumun girişine 5.000 TL'lik bir radyasyon dedektörü koydurabilmek için 7 senedir yazıyoruz Sn. Müsteşar? Bu kimin görevi? Bizim mi - sizin mi?
 • BEN.

  9 ay önce Şikayet Et Merhum Arafat ve Litvinenko'nun (muhtemelen merhum Özal'ın da) zehirlendiği radyoaktif maddeyi 7 senedir yasaklatamadık Sn. Müstaşar Yardımcısı? Telefonumuz sekreterinizde kayıtlı.
 • Karimba

  9 ay önce Şikayet Et Elemanlara boncuk var gözüyle bakiliyor da kac tanesi ise yarar bilinmez.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.