Haber 7

Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

Akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda sistem uyarı verecek.
GİRİŞ 16.04.2018 07:20 EKONOMİ
Metin Boyutu
Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla akıllı takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor.

Yazılımı yerli ve milli olan akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araç içinden incelenecek.

 

 

Şoförü araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda hem uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü davranışlarında hatalı durumlar kayıt altına alınırken elde edilen veriler özel bir veri merkezinde toplanarak anında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Olası bir trafik kazasında, kazaya neden olan durumlar da anında tespit edilecek. Öncelikle toplu taşıma ve ticari araçlarda uygulamaya alınacak sistem, ardından Türkiye'deki tüm motorlu taşıtlarda devreye alınacak. TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, projenin Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde geliştirildiğini söyledi.

KAZALAR % 50 DÜŞECEK

Projenin prototipi yapıldığını, raporlarının yazılmaya başlandığını aktaran Ilıcalı, "Raporların tamamlanasıyla birlikte biz bu uygulamanın yasayla zorunla hale getirilmesi için meclise taşıyacağız. Bu projeyle birlikte sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunları yüzde 50 oranında düşecek" dedi. Projenin öncelikle ticari ve toplu ulaşım araçlarında devreye alınacağını aktaran Ilıcalı, ardından tüm taşıtlarda uygulamaya konulacağı bilgisini verdi.

FETÖ VE BÜROKRASİYE TAKILDI

Kazaların büyük bölümünün sürücü davranışlarından meydana geldiğini belirten Ilıcalı, "Bizim bunu takip etmemiz ve denetlememiz gerekiyor. Bu nedenle bu projeyi devreye aldık. Bu akıllı denetim sistemleriyle sürücünün oto kontrolünü sağlamasını hedefliyoruz" dedi. Projenin ilk prototipinin 2011 yılında geliştirildiğini ancak, ilk 2012-2013 arasında dönemin FETÖ'cü bürokratları tarafından engellendiğini belirten Ilıcalı, "FETÖ terör örgütü, trafik ise bir terör… Biz örgütle mücadelemizi sürdürürken trafik sorununu da kaldırmak için bir an önce düğmeye basmalıyız" diye konuştu.

Yorumlar

75
 • ali

  2 gün önce Şikayet Et bunun kaymağını kim yiyecek acaba
  Toplam beğeni
 • Sinan Tekin

  2 gün önce Şikayet Et Ana caddeler haricindeki Trafik ışıklarını iptal edin hem kazalar hafiflesin hem kimse beklemesin hemde milyarlarca değerinde yakıt boşa yanmasın Dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinde hiç trafik lambası bulunmuyor.
  Toplam beğeni
 • GÖRELE

  2 gün önce Şikayet Et İnşallah olur olursa iyi olur
 • Bahadır

  2 gün önce Şikayet Et Ya bu kadar saçma sapan bi sistem olabilirmi?Arkadaşın dediği gibi sen burda nerdeyse adama 1 milyon tl ye 500 beygir araba sat.Arabanın herşeyi farklı yürüyeninden fren sistemine kadar sonra kalk adama 80-90 la git de.Veya 600 km yolu 13-15 saatte alsınlar.Bu kadarı gerçekten fazla.Bence herkese Lada samara satın herkes 60-70 le gitsin bu dertler bitsin.Demiyorumki herkes uçsun ama bu kadarda kişinin hayatına müdahele nedir yaa???
  Toplam beğeni
 • hissiyat

  2 gün önce Şikayet Et belki 30 yil sonra olur...diyelim oldu...ne yani adam 500 bine araba almis 1 kez olsun hiz limitini asamayacak mi...1 kez olsun keyfine gore bos yolda gaza basamayacak mi...ne sacmalik bu yaa...gelin evimize de buyrun...takalim kameralari evlere izleyin milleti...neymis kazalarin onune gecilecekmis...aslinda niyetinizin ne oldugunu millet biliyor ama neyse....
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.