Haber 7

Büyük avantaj! Savaşın galibi Türkiye olabilir

Türk - Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı Adnan Akfırat, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşlarının Çin'e daha fazla ihracat yapabilmek açısından Türkiye için bir fırsat olabileceğini belirtti.
GİRİŞ 16.04.2018 12:15 EKONOMİ
Metin Boyutu
Büyük avantaj! Savaşın galibi Türkiye olabilir

Türk - Çin İş Geliştirme ve Dostluk  Derneği Başkanı Adnan Akfırat, AA muhabirine, Çin malı ürünlerin artık tüm gelişmiş  ülkelerin raflarında yer bulduğunu, giderek daha kaliteli üretim yapan bu  firmaların artık markalaşma sürecine girdiğini dile getirdi.
 
ABD'nin bu yükselişi durdurmak istediğini, gümrük duvarları koymaya  yönelik strateji geliştirdiğini, bu durumdan Türkiye'nin de olumsuz etkilendiğini  ifade eden Akfırat, ABD'nin Türk çeliğine getirdiği artı vergi yüküne dikkati  çekti.

ABD PES ETMEK ZORUNDA KALACAK
 
Çin'in aldığı önlemler sonucu ABD'nin geri adım atacağını tahmin  ettiklerini kaydeden Akfırat, "Çin'de bazı yayın organlarında 'Bizim planlı ve  merkezi bir ekonomimiz var. Çin halkı zorluklara dayanma gücüne sahip. ABD'nin  böyle bir imkanı yok. Bu savaşta ABD pes etmek zorunda kalacaktır. ABD'nin bir  derse ihtiyacı var ve biz bu dersi vereceğiz' gibi ifadeler yer alıyor." diye  konuştu.
 
Akfırat, Çin Ticaret Bakanlığının ABD ile müzakerelerden çekildiğine  işaret ederek, iki ülke arasındaki gerginliğin daha da süreceğini belirtti.
 
Bu kapsamda Çin'in ABD'den ithalatı azaltacağını ve İpek Yolu  üzerindeki ülkelerden ithalata öncelik vereceğini savunan Akfırat, şunları  kaydetti:

 

 

KAZANAN BİZ OLABİLİRİZ
 
"Türkiye açısından şöyle bir imkan çıkıyor; Çin ABD'nin bu  engellemesine diğer ülkelerden daha fazla ithalat yaparak cevap veriyor. Çin  dünyanın en büyük pazarı. Orada yaşayan yaklaşık 400 milyon kişi AB ülkelerindeki  insanların refahında yaşıyor. Türkiye tüketim ürünlerinde çok ciddi bir  potansiyele sahip. Kalitesi iyi, doğanın verdiği olanaklarla zengin, aynı zamanda  da Avrupa ve ABD'deki ürünlerden çok daha ucuz. ABD ürünleriyle kıyaslanabilecek  ürünler üreten en önemli ülke, Türkiye. Dolasıyla Türkiye'nin bu avantajı  kullanarak Çin pazarına bütün gücüyle girmesi lazım. Bu savaş Çin ile ABD  arasında ama kazanan biz de olabiliriz."
 
800 BİNDEN FAZLA ÇİNLİ TURİST BEKLENTİSİ
 
Çin'de 2018 yılının "Türk turizm yılı" ilan edildiğini hatırlatan  Akfırat, yılın ilk aylarından itibaren bunun rakamlara da yansıdığını söyledi.
 
Çin'in, ABD kaynaklarından değil, Türkiye'nin kendi oluşturduğu  kaynaklar yoluyla öğrenilmesi gerektiğine dikkati çeken Akfırat, " Ancak  Türkiye'nin Çin'deki tanıtımı biraz zayıf. Önce bunu halletmemiz lazım. Turizm  anlamında çok olumlu bir süreç başladığını söyleyebiliriz. Bu yıl 800 binin  üzerinde Çinli turist geleceğini tahmin ediyoruz. Bu anlamda turizm sektöründe  Çinli turistler için hazırlık yapmamız gerekiyor. Çin yemekleri, Çince bilen  rehberler gibi." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

12
 • muallim

  1 yıl önce Şikayet Et doğu türkistanlı kardeşlerimize zulmeden çinli kafirlerin Allah belasını versin...
  Toplam beğeni
 • hee

  1 yıl önce Şikayet Et çinin her başı sıkıştığında başvurduğu turist olayı tamamen yalan dolan. boş beleş işi. hiçbir zaman dediğinin 100de birini yapmamıştır.
  Toplam beğeni
 • cer

  1 yıl önce Şikayet Et yav iyi hoş ticaretimiz artsın isteriz ancak türkiye uyğurlarıda görmezden gelmemeli onların hak ve hukukuna riayetinde önemli olduğunu çine dile getirip en azından zulumu engellemeli tabiki çin bmye üye büyük devlet ancak çinin kulağına eğilip uyğurlara müsamahalı olması gerektiğide söylenmeli ramazan yasak oruç yasak herşey yasak bunlar giderilmeli
  Toplam beğeni
 • çine yol olma

  1 yıl önce Şikayet Et çinin türk şirketlerini yoketmesinin önündeki tek engel ulaşım zorluğu. türkiye çin pazarına bişey satamaz, güya fındık alacaklardı ne oldu uçak gemisi geçseydi? çin her alanda kendine ne lazımsa fazlasıyla üretiyor. Ona yol olmakla çin geçilmez. Tam aksine yokolmamış hangi sektör kaldıysa yok olur
  Toplam beğeni
 • Vatansever

  1 yıl önce Şikayet Et Keşke hiç okumasaydın!!!. Bu ülkenin ve Atatürk ün partisine verdiğin zararın artık telafisi bile yok. Bekliyoruz ne zaman ayrılacaksın diye....
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.