Haber 7

Açıkladılar! Dünya Kupasını kazanacak takım...

2018 Dünya Kupası bugün ilk düdükle futbolseverlere merhaba diyecek. Dünyanın önde gelen şirketleri de bu organizasyonlarla ilgili araştırmalar ve tahminler yayınladı. Bunlardan en kapsamlı olan ise Goldman Sachs bankasının araştırması. Goldman Sachs kupayı Brezilya'nın kazanacağını açıkladı.
GİRİŞ 14.06.2018 11:02 EKONOMİ
Metin Boyutu
Açıkladılar! Dünya Kupasını kazanacak takım...

Dünya Kupası bugün başlıyor. Heyecanla beklenen turnuva için birbirinden çarpıcı araştırmalar yapıldı. En kapsamlısını Goldman Sachs bankası yaptı. Peki Goldman Sachs nedir? Turnuvayı kim kazanacak? Hangi büyük takım erken veda edecek? İşte bu çarpıcı analizin detayları...

Milliyet Yazarı Servet Yıldırım bu bankanın araştırmalarını köşesinden paylaştı. İşte detaylar...

 

Dünya Kupası başlıyor. Kime sorsam “Kupayı kim alır?” diye, Gary Lineker’in ünlü sözünü hatırlatıyor: 

“Futbol 11’er kişilik iki takım arasında 90 dakika oynanan ve sonunda Almanların kazandığı bir oyundur.” Lineker bu sözü 1990 Dünya Kupası’nda İngiltere’nin Almanya’ya penaltılarla elenmesi sonrası söylemişti. Çok doğru bir söz ama Goldman Sachs’a göre bu defa öyle olmayacak.

Hemen “Goldman Sachs da kim? Nereden biliyor?” demeyin, anlatayım...

Goldman Sachs dünyanın önde gelen yatırım bankalarından biri. 149 yıllık bir geçmişi var. İşin doğası gereği döviz kurlarından ekonomik büyüklüklere kadar birçok bilinmezi tahmin etmeye çalışıyor. En son tahminlerinden biri de dünya kupasını kimin kazanacağına dair. Çok kapsamlı bir model geliştirmişler. Oyuncuların özelliklerinden takımların durumlarına kadar binlerce veriyi girmişler; 200.000 farklı olasılığı değerlendirmişler; 1 milyon simülasyon yapmışlar. 2005’ten bu yana yapılan tüm dünya ve Avrupa şampiyonlarını dikkate almışlar ve bazı sonuçlara varmışlar.

- Brezilya yüzde 18.5 ile şampiyon olma olasılığı en yüksek takım. Modele göre, 15 Temmuz’daki finalde Almanya’yı yenerek 6’ncı defa dünya şampiyonu olacak. Dört yıl önceki 7-1’lik mağlubiyetin intikamını da böylece alacaklar.

- İkinci en yüksek olasılık yüzde 11.3 ile Fransa’ya verilmiş. Fransa Almanya’dan daha şanslı ama onların şansızlığı Brezilya ile yarı finalde karşılaşacak olmaları. 

- Modele göre, Almanlar 7 Temmuz’da İngiltere ile çeyrek finalde karşılaşacaklar ve yine yenecekler. Lineker haklı çıkacak.

- İspanya ve Arjantin bu turnuvada iyi performans gösteremeyecekler. Çeyrek finalde İspanya Fransa’ya ve Arjantin ise Portekiz’e yenilecek.

Kupanın kaç boyutu var?

İşin ekonomisine gelince, orada da alışılmış haberler yapılmaya başlandı. Organizasyonun Rusya ekonomisine katkısına dair rakamlar havada uçuşuyor. 

Altyapı yatırımları, turist sayısında artış ve sponsor harcamaları gibi bu katkıyı açıklayacak birçok neden var. Ama Dünya Kupası düzenlediği için ekonomisi düze çıkmış bir tane bile ülke gösterebilir misiniz? Sanmıyorum. Ya da dünya kupasını kazandığı için ihya olan bir ekonomi? Öyle olsaydı bugün Brezilya krizle boğuşuyor, Arjantin ise IMF kapısında para arıyor olmazdı. Sonuçta futbol futboldur... 

İşin ekonomiden daha önemli olanı belki de siyasi boyutu. Batı’nın yaptırımları altındaki Rusya turnuva ev sahipliğini siyasi bir manevra unsuru olarak görüyor. 2002’de Japonya ve Kore de siyasi motiflerle Dünya Kupası’na ortaklaşa ev sahipliği yapmamışlar mıydı?

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.