Haber 7

Dengeleri alt-üst edecek anlaşma! İmzalar atıldı

İsrail merkezli Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey kaynaklar, Rusya ve İsrail arasında Suriye konusunda gizli bir anlaşma yapıldığını söyledi. İsrail ve Rusya arasında yapıldığı belirtilen anlaşmaya göre, Rusya, Suriye'deki İran etkisini kıracak, İsrail ise buna karşılık rejimi hedef almaktan vazgeçecek.
GİRİŞ 12.07.2018 13:05 EKONOMİ
Metin Boyutu
Dengeleri alt-üst edecek anlaşma! İmzalar atıldı

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, İsrailli diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya ve İsrail arasında İran ve Suriye konusunda gizli bir anlaşmaya varıldığını öne sürdü.

İSRAİL GÜVENCE VERDİ

 

 

İddiaya göre, Rusya İran'ı Suriye'nin İsrail sınırından uzaklaştırmaya çalışacak, İsrail de Beşşar Esed'in ülkenin güneyinde kontrolü sağlama çabalarına engel olmayacak ve müdahalede bulunmayacak.

Haaretz'e konuşan kaynakların iddiasına göre, İran'a bağlı güçler İsrail-Suriye sınırını henüz tam olarak terk etmedi ancak Rusya'nın bu konudaki çabaları sürüyor. Aynı kaynaklar Rusya'nın Esed rejiminin istikrarı sağlamasında ve aynı zamanda İsrail sınırındaki İran güçlerinin çekilmesinde çıkarı olduğunu söyledi.

BU ANLAŞMA İSRAİL'İN İŞİNE GELİYOR

Kaynaklar, İsrail'in çıkarlarıyla da örtüştüğünü söyledikleri bu anlaşmanın "işe yarayabileceğini" belirttiler.

NETANYAHU: ANLAŞMALAR UYGULANIRSA ESED'E SALDIRMAYACAĞIZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından dönüş yolunda kritik açıklamalarda bulundu. Netanyahu, Suriye'de asıl sorunun İran ve Hizbullah olduğunu söyleyip, "İsrail, anlaşmalar uygulanırsa Suriye'ye saldırmayacak, Esed'le bir sorunumuz yok" dedi.

PUTİN VE NETANYAHU DÜN AKŞAM RUSYA'DA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün Moskova'da bir araryas geldi. İkilinin görüşmesinde bölgesel konular ve ikili ilişkiler masaya yatırıldı.

Yorumlar

12
 • Wan Minit...

  8 ay önce Şikayet Et kendi aralarında anlaştıklarına dair bir görüntü vermeye çalışıyorlar,lakin iran kolay lokma değil rusya suriyedeki esad rejimi ile analaşbilir iran ters köşe yaparsa şaşmasın.israil uyuyan yılan dumanlı havadan faydalanma peşinde ortalığı karıştırıp filistini bitirme peşinde.
 • Hee

  8 ay önce Şikayet Et Yani açık açık Suriye'yi bu hale getiren biziz diyorlar utanmadan.
  Toplam beğeni
 • misafir

  8 ay önce Şikayet Et Dünyanın en büyük devletleri örünen abd ve rusya isail ile anlaşmaya yöneliyor!?
  Toplam beğeni
 • trafik çilesi

  8 ay önce Şikayet Et putin israille asla anlaşmaz. bilen bilir...
  Toplam beğeni
  • Hacı

   8 ay önce Şikayet Et Senin hiçbi sey bilmediğin kesin
   Toplam beğeni
 • Vatandas

  8 ay önce Şikayet Et Bence israil yapacak bişeyi kalmadığı için taktik yaparak büyük ülke olduğunu göstermeye çalışıyor aslında köşeye sıkışmış durumda.:)
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.