Haber 7

Dolar ve euroda düşüş hızlandı

Dolar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının ardından 4.80 TL'ye geriledi.
GİRİŞ 12.07.2018 12:31 EKONOMİ
Metin Boyutu
Dolar ve euroda düşüş hızlandı

Dolarda gece yarısı yaşanan ve yurt dışı kaynaklı yaşanan artış kuru yeni tarihi zirvesine taşıdı. Dolar Asya piyasalarında gece yarısı 4.9743 ile rekor kırarken, sabahki işlemlerde ise önce 4.88 TL, ardından da 4.85 ve 4.82 TL seviyesine çekildi. Dolar öğle saatlerinde ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının ardından 4.80 TL'ye geriledi. Böylece tarihi zirveden başlayan düşüş 17 kuruşa ulaştı. 

Dolarda yaşanan hareketlilik devam ediyor. Dün öğleden sonra ABD-Çin arasında artan gerilimin etkisiyle gelişmekte olan para birimlerine yönelik atakla yönünü aşağı çeviren Türk Lirası, gece yarısı bir darbe de Asya piyasalarından yedi.

 

Gece yarısı sığ piyasalarda yaşanan satış eğilimi doların TL karşısında 4.9743 TL seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. Analistler düşüşle ilgili net bir şey söyleyemezken, Japon küçük yatırımcılardan 'zarar-kes' satışları gelmiş olabileceğini ifade ettiler. 


Bloomberg'e konuşan Ueda Harlow'un döviz analistlerinden Naoto Ono, "Türk Lirası'na dün güçlü satışlar geldi ve bu satış trendi Asya seansına taşındı. Bir olasılık, Japon küçük yaırımcıların Türk Lirası'nın dolar karşısındaki düşüşünün ardından zararlarını kesmek için satışa geçmeleri olabilir" dedi.

Bugüne bakıldığında ise dolarda satışlar etkili oluyor. Sabah 4.90'ın altına gerileyen dolar, daha sonra kademeli olarak 4.88 TL, 4.85 TL ve 4.82 TL'ye kadar geriledi. 

Dolar saat 09.20 itibariyle 4.8280 TL, euro da 5.6460 TL'den el değiştirdi. 

Öğle saatlerine doğru ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Merkez Bankası bağımsızlığına güçlü bir vurgu yapan konuşmasının ardından dolar 4.80 TL sınırına geriledi. 

Doalr saat 12.10 itibariyle 4.8050 TL olurken, euro 5.6170 TL'den işlem gördü. 

Dolar dün serbest piyasada 4.7770 TL seviyesinden günü tamamlamıştı.

Kaynak : AA

Yorumlar

-4
 • Ali

  8 ay önce Şikayet Et Devleti etkilemiyor Çünkü vatandaşından alacağı vergilerin faizini dolar ve altındaki artışa göreayarlıyor Vergi borçlarınızdan faiz oranını hesaplarsanız görürsünüz O yüzden sorun yok yani
 • yavuz

  8 ay önce Şikayet Et paramiz deger kaybediyor. :( ve bu bize teget degil direk vuruyor. insallah hayirli olur vatan ve millet icin.
 • Adil G.

  8 ay önce Şikayet Et Bu gidişatta banka kredisi ile ev, araba umutları hayal oldu. dolar bu seviyelerdeyken enflasyon düşmez enflasyon düşmediği için faizlerde düşmez. Trump denilen zevata sürekli faiz artttıyor. her arttırdığı 0.25 faizin bizdeki yansıması TL'de 0.40 kuruş değer kaybı.. Allah sonumuzu hayırlı etsin.
  Toplam beğeni
 • Dolara yatırım

  8 ay önce Şikayet Et 16 yılda dolara yatırım yapanlar hep yolda kaldı, gene kalır.
  Toplam beğeni
  • Adil G.

   8 ay önce Şikayet Et Keşke dediğin doğru olsa ama değil. Son 10 yılda % 291.83 Dolar karşısında TL'deki değer kaybı. Son 20 Yılda % 1.711.97 Dolar karşısında TL'deki değer kaybı.
   Toplam beğeni
 • Mete

  8 ay önce Şikayet Et Pazartesi öğleden sonra 4.50 ye inip akşamına fırladı ilginç ...
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.