Haber 7

Açıklandı! Türkiye en çok Almanya'ya sattı

Dünya fındık üretim ve pazarının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye, 2017-2018 ihracat döneminde son 9 sezonda olduğu gibi en fazla fındığı Almanya'ya sattı.
GİRİŞ 14.09.2018 11:42 EKONOMİ
Metin Boyutu
Açıklandı! Türkiye en çok Almanya'ya sattı

AA muhabirinin, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinden (KFMİB) aldığı bilgiye göre, Türkiye, geçen sezon 119 ülkeye 286 bin 777 ton fındık ihraç ederek karşılığında 1 milyar 782 milyon 226 bin dolar gelir sağladı.

Türkiye'nin 1 Eylül 2017-31 Ağustos 2018 döneminde en fazla fındık ihraç ettiği ülkeler arasında yer alan Almanya, son 9 sezonda olduğu gibi yine ilk sırada yer aldı.

 

Geçen sezon Almanya'ya 69 bin 901 ton fındık satan Türkiye, bu ülkeden 424 milyon 902 bin dolar döviz girdisi elde etti.

Almanya'yı, 57 bin 379 ton fındık ihracatıyla İtalya izledi. Bu ülkeye satılan fındık karşılığında 357 milyon 331 bin 342 dolar kazanıldı.

Almanya ve İtalya'nın ardından üçüncü sırada yer alan Fransa'ya ise 20 bin 42 ton fındık satan Türkiye, karşılığında 124 milyon 506 bin 889 dolar girdi sağladı.

Türkiye'nin 2016-2017 sezonunda en fazla fındık ihraç ettiği ilk üç ülke sırasıyla Almanya, İtalya ve Fransa olmuştu.

Ruanda'ya 10 kilogram fındık satışı

Türkiye, geçen sezon en az fındık ihracatını Ruanda'ya gerçekleştirdi. Bu ülkeye gönderilen fındık miktarı sadece 10 kilogram olurken, 104 dolar gelir elde edildi.

Ruanda'yı 20 kilogramla Nijerya ve 25 kilogramla Gana takip etti.

Türkiye, önceki sezonlarda olduğu gibi 2017-2018 döneminde de ağırlıklı olarak Avrupaülkelerine fındık sattı.

Sezon öncesi tahminler tuttu

KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sezon 286 bin 777 ton fındık ihracatı karşılığında 1 milyar 782 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını belirterek, bu rakamların, başlangıçtaki tahminleri doğrultusunda olduğunu söyledi.

Bir önceki sezona göre, geçen ihracat döneminde tonaj bakımından yüzde 22 artış yaşandığını ifade eden Sevinç, "Özellikle bizim çok önem verdiğimiz tonaj bazındaki ihracat, dış piyasalardaki Türk fındığı tüketiminin göstergesi olarak bir önceki sezona göre yüzde 22 artışla umut vericidir." dedi.

Yorumlar

7
 • mkd

  1 yıl önce Şikayet Et Üretici fındık fiyatları belli olmadığı için fındığı nı evde saklı yor fındık kilogram fiyatı nı şu hükümet bir söylese
  Toplam beğeni
 • fani

  1 yıl önce Şikayet Et ferrero iç piyasayı tekelleştirdi ucuza fındık alıyor ve Nutella üretip bizlere satıyor. fındık üreticisijin yaptığı amelelik yanına kâr kalıyor
 • hep burda.

  1 yıl önce Şikayet Et Almanya ya İtalya’ya fındık sat 10 birime oradan çikolata ithal et 50 birime bizde iş yaptık işte.
  Toplam beğeni
 • Reyha

  1 yıl önce Şikayet Et Biz onlara fındık satacağız onlar da bize nutellal satacak...
  Toplam beğeni
 • Vatansever

  1 yıl önce Şikayet Et Peki fındığın pazarlaması neden misal istanbul değil de Hamburg dur???? Bunu anlamıyorum bir türlü!!
  Toplam beğeni
  • Konuk

   1 yıl önce Şikayet Et Vakti zamanında; Giresunlu Rum büyük fındık tüccarı işlerini Hamburg'a taşıdığı için Hamburg fındık borsasının merkezi olmuş.
  • misafir

   1 yıl önce Şikayet Et bir çok kişi bilmiyor ancak dünya fındık borsası Almanya dadır.
  • Musa

   1 yıl önce Şikayet Et Her alanda olduğu gibi Chp, zamanında milletin değerleriyle uğraşmak için bu tür işlerle uğraşmadı. fındığın pazarlaması da Hamburga kaydı. Fındık üreticimiz amele oldu yani Sanırım tam cevap oldu.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.