Haber 7

Dolar ve borsada Brunson hareketliliği!

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ABD'li Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında çıkan karar sonrasında dolar ilk tepki olarak 5,85 TL'ye indi ancak sonrasında yeniden 5.97'nin üzerine çıktı. Dolar şu sıralarda 5.92 seviyesinde işlem görüyor.
GİRİŞ 12.10.2018 14:10 EKONOMİ
Metin Boyutu
Dolar ve borsada Brunson hareketliliği!

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un İzmir'de yargılandığı davanın duruşmasında savcı 10 yıla kadar hapis talep etti. Savcının mütalaası sonrasında dolar da hareketlenmeye başladı. Sabah saatlerinde 5,82 seviyelerine kadar gerileyen dolar, savcının mütalaası sonrasında 5,88'e gerileyip yeniden yükselişe geçerken mahkemenin tahliye kararı ile ise 5,92 seviyesini aştı.

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un İzmir'de yargılandığı davanın duruşması verilen öğlen arasının ardından savcı mütalaasını açıkladı.

 

 

Dava savcısı Rahip Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılmasının yanı sıra örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar hapis talep etti.

Tahliye edildi

Savcının mütalaası sonrasında mahkeme Brunson'a yönelik kararını da açıkladı. Mahkeme Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Brunson'un yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

Dolar yükselişe geçti

Karar sonrası sabah saatlerinde 5,82 seviyelerine kadar gerileyen dolar karar sonrası 5,90 seviyesini aştı. 16:48 itibariyle dolar 5,98 seviyelerine çıkarak yeniden 6 TL'ye dayandı. Sabah saatlerinde 6,75'e kadar gerileyen euro ise tahliye kararı sonrasında 6,90 seviyelerini aştı.

Yüzde 2'den fazla artış

Brunson kararı Borsa İstanbul'a pozitif yansıdı. BİST100 yüzde 2.0'den çok artışla 97 bin 168 puana kadar yükseldi. Gün içinde 93 bin 398 puana kadar gerileyen BİST 100'de dalgalanma marjı yaklaşık 4 bin puana kadar genişledi.

Yorumlar

17
 • Harputlu

  1 hafta önce Şikayet Et Papazda gitti bahane kalmadı bakalım dolar düşecekmi Düşmez verilmemeliydi
  Toplam beğeni
 • mustafa

  1 hafta önce Şikayet Et Hem kriz var , ekonomi bitti diyorsunuz hem de Amerikalı rahip bırakılırsa dolar düşer diyorsunuz. Bir teröristin Türk ekonomisiyle nasıl bir alakası var biri açıklasın lütfen.
  Toplam beğeni
 • mustafa

  1 hafta önce Şikayet Et Ne oldu? Bronson serbest kalırsa dolar 5 e düşerdi hani. Daha 2 saat olmadı dolar 5.95 e çıktı.
  Toplam beğeni
 • Adil

  1 hafta önce Şikayet Et Piyasa 6,30 lardan düşe düşe düne kadar fiyatlamıştı piyasa olayı. 1,5 aydır döviz almayı bekledi ithalatçılar ama beklenen sert düşüş pek gelmedi.
 • ziyaretci

  1 hafta önce Şikayet Et Madem bırakacaktınız neden 4-5 ay önce bırakmadınız ki.. Dolar 4,500 den 7,000 lere fırlamazdı. Olan vatandaşa oldu. 1000 tl ye aldığı kömürü 1700 TL ye alıyor, 2 liraya aldığı domatesi 7 liraya alıyor v.s... ve papaz serbest. Vah ülkem Vaaaahhh..
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.