Kilosu 700 liradan satılıyor

Soğuk havaların vazgeçilmez içeceği arasında yer alan salebin kilosu, ticaretinin en hareketli olduğu Burdur'un Bucak ilçesinde 400 ile 700 lira arasında satılıyor.

GİRİŞ 03.11.2018 15:01 GÜNCELLEME 03.11.2018 15:01 EKONOMİ
Kilosu 700 liradan satılıyor
Kilosu 700 liradan satılıyor

Soğuk havaların vazgeçilmez içeceği arasında yer alan salebin kilosu, ticaretinin en hareketli olduğu Burdur'un Bucak ilçesinde 400 ile 700 lira arasında satılıyor.

Toz haline getiriyor

 

Kışın vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan salepe havaların soğumasıyla birlikte talep arttı. Yabani orkide bitkisinin kökünden elde edilen salep, dondurmanın hammaddesi ve sıcak içecek olarak tüketiliyor.

Nisan- mayıs aylarında daha çok Toroslar'da toplanan salep kökleri, kurutulduktan sonra kırma makineleriyle önce parçalara ayrılıyor, ardından toz haline getiriliyor.

Yılda 200 ton üretiliyor

Burdur Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çangır, fabrika yapımı dondurmalarda salebin çok az ya da hiç kullanılmadığını söyledi. Salep ile yapılan dondurmanın lezzetinin çok farklı olduğunu belirten Çangır, “Dondurmanın yanı sıra 1 litre süte 7 gram kullanıldığında da çok lezzetli bir içecek ortaya çıkar ve sıcak tüketilir. Türkiye'de yılda 200 ton salep üretiliyor. Bunun 150 tonu Bucak'tan geçiyor. Çünkü kaliteli salebin büyük bölümü Toroslar'da elde ediliyor" dedi.

8 kilo salep kökünün kaynatılarak 1 kilo salep elde edildiğini belirten Çangır, kilosunun 400 ile 700 lira arasında değiştiğini söyledi.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  bunu içmeyen öldü de içen ölmedi mi? bu kadar dert edinmenize gerek yok kendinize.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğadan toplamak yasak toplayan birine epey yüklü bir ceza haberi okumuştum adamlar ayan beyan topluyor işte
  Cevapla
 • Misafir Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  ''SALEP'' orkidesinin doğadan toplanması yasak ise piyasada satılan tonlarca salepler nereden geliyor ve ulu orta herkesin gözü önünde satılıyorlar. Devletimin ve Tarım Bakanlığı bu konuda çok duyarlı olacağını ümit etmekteyim...
  Cevapla
 • Baraklı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben Gaziantep de kıraç kesimlerde gördüm demek ki oluyormuş benden söylemesi ilerde yetiştirmeyi düşünüyorum
  Cevapla
 • Atillahan 1 yıl önce Şikayet Et
  Her sene toz salep alıyorum kışın sütle karıştırınca hiç dışarda pahalıya içtiğim salebin tadı olmuyor. Orjinalini nerden bulacaz yada anlayacaz
  Cevapla
 • polo 6656 1 yıl önce Şikayet Et
  orjinal salep ve dünyanın en kaliteli salebi yozgat Akdağmadeni ndedir. araştır bak hemde çok hesaplı alırsın
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR