Haber 7

Dünya devinden flaş dolar tahmini

Dünyanın en büyük varlık yönetim firması BlackRock’ın CEO’su Larry King, ABD dolarının küresel rezerv para statüsünün sonsuza kadar sürmeyeceğini söyledi.
GİRİŞ 08.11.2018 12:14 EKONOMİ
Metin Boyutu
Dünya devinden flaş dolar tahmini

Singapur’da düzenlenen Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan King, ABD Federal Hükümeti’nin ağır borç yükü altında olduğuna ve faizlerin yükseldiğine dikkat çekerek bu durumda daha önce ABD’ye borç verenlerin  yavaş yavaş ortadan kaybolacağını ifade etti. King konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sorun şu ki çok büyük açıklarımız var. Ancak şu anda dünya çapında bize borç verenlerle kavga ediyoruz. Genellikle kreditörlerinizle kavga etmenin sonu pek iyi olmaz. Amerika’nın açıklarının yüzde 40’ı dışardan finanse ediliyor. Başka hiçbir ülke bu ayrıcalığa sahip değil."

Yaklaşık 6,4 trilyon dolarlık varlığı yöneten BlackRock’ın CEO’su King, borç ve faiz artışlarının devamı halinde hisse senedi piyasalarının da hasar görmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. King, "Artan açıklar nedeniyle borcumuz da yükselecek ve yatırımcılar daha çok faiz talep edecek" diye konuştu.

ABD açıklarının kapatılması için satılan hazine borç senetlerinin (bonu-tahvil) en büyük yatırımcıları arasında Çin ve Japonya yer alıyor.

 

 

Yorumlar

5
 • hasan

  11 ay önce Şikayet Et Dolarınız elinizde kalır inşallah
  Toplam beğeni
 • vatan evladı

  11 ay önce Şikayet Et batarsınız inşallah f a izinizle
  Toplam beğeni
 • haluk

  11 ay önce Şikayet Et bunu tahmin etmen icin bu kadar okumana gerek yoktur
  Toplam beğeni
 • izmir

  11 ay önce Şikayet Et Yakında batarsınız inşaallah
  Toplam beğeni
 • Analitik Düşünce

  11 ay önce Şikayet Et USA 22 trilyon $ borçlu,en fazla 3 trilyon $ Çin alacaklı......Amerikayla Çin arasındaki ekonomik-Trump savaşının temelinde bu var.....Haberdeki fikir hiç de yabana atılmamalı.Çin2in arkasında İngiliz Yahudisi, para imparatoru Roçild Ailesi var ve Amerikayı tarihten silmek istiyorlar.Suriye savaşı ve PYD/YPG de bu oyuna dahil... Pentagon Doğu Akdenizdeki gaz ve petrol yataklarına konmak istiyor, kurtuluşu burada görüyor.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.