Haber 7

Fahiş zamma tepki çığ gibi! Dikkat çeken zamanlama

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretine getirilen yüzde 43’lük zam, vatandaş, turizm şirketleri ve şoför esnafına kadar her kesimden büyük tepki gördü. Fahiş zammın İDO’nun 15 günlük indirim kampanyasının bitiminde gelmesi dikkat çekti.
GİRİŞ 03.01.2019 09:21 EKONOMİ
Metin Boyutu
Fahiş zamma tepki çığ gibi! Dikkat çeken zamanlama

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretine işletmeci tarafındna yapılan yüzde 43’lük zam vatandaştan, turizm şirketlerine, tüketicilerden, şoför esnafına kadar her kesimi ayağa kaldırdı. Yapılan fahiş zammın İDO’nun 15 günlük indirim kampanyasının bitmesinin ardından yapılması dikkat çekti. İDO Topçular-Eskihisar feribotunda otomobil geçiş ücreti 55 lira, Osmangazi Köprüsü’nün Otomobil geçiş ücreti ise 103 lira.

 

 

BÖYLE ZAM OLUR MU?

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “Böyle bir zam olabilir mi?” diye sorarak, “Geçiş ücreti zaten fazlaydı. 2019’un ilk gününde tek olumsuz haber buradan geldi. Elektrik, doğalgaz ve su fiyatlarında indirip yapılacak. KDV ve ÖTV süresi uzatıldı. Zam, moralimizi çok bozdu” şeklinde konuştu.

 

 

Otobüs sürücülerinin zamdan sonra Osman Gazi Köprüsü’nü kullanamayacaklarını söyleyen Turizm Taşımacıları Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım, “İstanbul’dan İzmir’e giden bir otobüsçünün ödeyeceği para ortama 400 lira. Bu yük taşınabilir değil. Zamlar soframıza işimize aşımıza da yansıyacak. Sebze taşıyan kamyonların ödediği bu paralar herkesin sofrasından çıkacak. Bu ulaşımda maliyetleri arttıracak. İzmit’e Adapazarı’na giden öğrenciler nasıl gidecek? Zamlar hiç değilse enflasyonla orantılı hale getirilmeli” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ FİYATA YENİ ALIŞMIŞTIK

Zammın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Karayolu Yolcu Taşımacılığı Platformu Başkanı Mevlüt Olgun, “Önceki fiyatı bile bize ağır geliyordu bu zam bizi perişan eder. Diğer köprülerden geçenler on lira verirken neredeyse iki yüz lira oldu. Halkın bir lirasını bile arttırarak kullandığı ekonomiye katkı sağladığı bir dönemde enflasyondan fazla zam neden?” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Birol Özcan’da şunları söyledi:

FİRMALAR İSYANDA

“Sert bir tepki vermemiz lazım. Bir otobüsün İzmir’e Balıesir’e Bodrum tarafında gidişi gelişi otoyollarla birlikte neredeyse 600 lira. Biz bu zamların düşürülmesini ülke ekonomisine katkı sunan firmaların çıkarlarının giderilmesini istiyoruz. Enflasyon yüzde 25, yüzde 43 zam yapıyorlar. Otobüs taşımacılığı tamamen bitiyor. Bir otobüs bu kadar masraf yapıp 60 liraya İzmir’e yolcu nasıl götürür?”

TABAN VE TAVAN FİYATLARI BELİRLENMELİ

Enflasyonun üzerindeki zamma vatandaş da tepkili. Özel aracıyla sürekli seyahat etmeyi sevdiğini belirten Doğan Yılmaz, “Bu son Osman Gazi ve bağlantı yollarına yapılan yüzde 43’lük zamlar bireysel tüketicileri çok büyük zarara uğratıyor. Enflasyon yüzde 23 iken hangi hakla bu zam yapılıyor? Devletin bu konuda taban ve tavan ücreti belirlemesi lazım” dedi.

El yakan artış!

2018’de 71,75 TL olan otomobil geçiş ücreti, yeni yıldan itibaren 103,05 TL’ye çıktı. Aynı anda köprünün devamı niteliğindeki Gebze - Orhangazi- İzmir Otoyol geçiş ücretleri de artarak 5,5 TL olan Altınova- Orhangazi arası 11,5 TL, 7,40 TL olan Gemlik- Bursa arası 15,65 TL’ye yükseltildi.

Yorumlar

9
 • Mustafa

  4 ay önce Şikayet Et Böyle bir fiyat olurmu kardeşim bu fiyatı devlet ileri gelenleri görmüyormu.Bakıyorsun vapurda kuyruk var ama köprü bomboş.Eğer köprüden araç geçmesi istenmiyorsa bu köprü müteahhit firma para kazansın diyemi yapıldı.
 • Yakub

  5 ay önce Şikayet Et Yeniden masaya oturup bi miktar para ödenip anlaşmaya gidilebilir. Yoksa köprü ücreti yerli vatandaşlar için çok fazla. Yabancı transit yolcular için çok ucuz çünkü balkan ülkelerine ödediğimiz yol parasını biz gurbetçiler biliriz.
 • emekçi

  5 ay önce Şikayet Et ne kadar az geçerse onların lehine,yıprandıkça bakım yapmak zorunda kalacaklar,nasılsa para garanti,bakım maliyeti yok,ohhh çift kaşarlı,suyundanda koy,ayıp oluyor artık.
  Toplam beğeni
 • mkg

  5 ay önce Şikayet Et Köprü zammı en fazla memur maaş zammı kadar olmalı.
  Toplam beğeni
 • H.B.V.

  5 ay önce Şikayet Et Bence Yapılan anlaşmalar yanlış!? Bütün ipler Yükleyici Firmalara verilmiş!? istedikleri gibi Zam yapıyorlar?.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.