Haber 7

Benzin ve motorinde zam baskısı!

Benzinde ve motorine zam geliyor. Benzine bu geceden, motorine de en geç perşembe günü zam yapılması bekleniyor. Benzinde 15 kuruş, motorinde 10-15 kuruş aralığında zamma ihtiyaç olduğu hesaplanıyor.
GİRİŞ 07.01.2019 09:01 EKONOMİ
Metin Boyutu
Benzin ve motorinde zam baskısı!

Türkiye’de, akaryakıt tarifelerini belirleyen Brent petrol fiyatları, ABD’nin İran’a yönelik petrol yaptırımının da etkisiyle ekim ayının başında 85 doları aştı. İstisnaların açıklanmasının ardından düşmeye başladı. Aralık ayının son çeyreğinde 50 dolara kadar geriledi.

 

 

Bu dönemde dolar kuru ve uluslar arası piyasalarda motorin ve benzin fiyatları da düştü. Bu olumlu gelişmeler gerek benzine gerekse de motorine peş peşe indirim olarak yansıdı. Benzin, 7 TL’den 6 TL’nin altına düştü. Depoları doldurmanın maliyeti azaldı.

TREND TERSİNE DÖNDÜ

 

 

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre geçen hafta tersine bir trend yaşandı. Brent petrol, dolar kuru ve uluslar arası piyasalarda motorin ve benzinin ton fiyatları yükseldi. Bu durum benzin ve motorinde zammı tetikledi. Benzinde, bu geceden itibaren 15 kuruş, motorinde en geç perşembe günü 10-15 kuruşluk zam ihtiyacı ortaya çıktı.

POMPAYA YANSIYACAK MI?

Devlet, mayıs ayından bu yana akaryakıtta “eşel mobil” sistemini uyguluyor. Zam ihtiyacı, ÖTVgelirlerinden karşılanıyor. Bu uygulamanın devam ettirilmesi durumunda, pompa satış fiyatlarında bir değişiklik olmayacak. Devletin, bu konuda atacağı adım, pompa satış fiyatlarında değişiklik olup olmayacağını gösterecek.

Yorumlar

3
 • misafir

  6 ay önce Şikayet Et Yapın geç kaldınız!
  Toplam beğeni
 • DEDE

  6 ay önce Şikayet Et DÜNYADAN ABD YOK EDİLMEDİKÇE ,dünyada huzur olmaz
  Toplam beğeni
 • marş

  6 ay önce Şikayet Et Alıştık ver coşkuyu zamsız geçen günlerimi bn gğnden saymıyorum
  Toplam beğeni
 • Ayfet

  6 ay önce Şikayet Et Tabi 1 ocak gecti ya .
  Toplam beğeni
 • Letaif

  6 ay önce Şikayet Et Akaryakıtta hiç de zamma ihtiyaç yok.Sigarada da aynen.Zaten yüzde 80'i vergi.Enflasyonu,hayat pahalılığını yok etmek istiyorsak;devlet ve hükumet olarak biz öncü olmalıyız.KKTC'nin akaryakıtı bizden gidiyor ama bizimkinin yarı fiyatı.İstersek oluyormuş.Pahalılığın en önemli nedenlerinden birisi de akaryakıtın anormal fiyatlarda olmasıdır.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.