Haber 7

Moody's'ten Türkiye açıklaması! Pozitif yansıyacak

Moody's, Türk hükümetinin kamu kurumlarının devlet bankalarında tuttukları mevduatlara uygulanan faiz sınırını düşürmesinin Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi notları için “pozitif” olduğunu bildirdi
GİRİŞ 14.03.2019 17:10 EKONOMİ
Metin Boyutu
Moody's'ten Türkiye açıklaması! Pozitif yansıyacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk hükümetinin kamu kurumlarının Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ta tuttukları mevduatlara faiz sınırını düşürmesinin fonlama maliyetini aşağıya çekeceği nedeniyle bu bankaların kredi notları için “pozitif” olduğunu bildirdi.

 

 

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, kamu kurumlarınının mevduatlarına faiz oranı sınırı getirilmesinin devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın kredi notları için pozitif olduğu ifade edildi.

Açıklamada, üç bankanın kamu kurumlarının mevduatları için ödeyeceklerin faizin yüzde 1 azalmasının değerlendirildiği hatırlatılarak, bunun lira mevduatlarının maliyetini 10-15 baz puan düşüreceğine dikkat çekildi.

 

 

Kamu kurumlarının mevduatlara uygulanacak düşük faiz oranından dolayı, üç devlet bankasının toplamda 600 milyon lira veya geçen yılki konsolide vergi öncesi karlarının yüzde 2'si kadar tasarruf sağlayacaklarının tahmin edildiği de açıklamada yer aldı.

Kamu kurumlarının mevduatlarına uygulanan faiz sınırının, mevduatlarda en büyük payı alan Vakıfbank’a daha fazla fayda sağlayacağı da açıklamada yer aldı.

Yorumlar

11
 • ihsan

  5 ay önce Şikayet Et sana sordukmu rezil
 • ahmet

  5 ay önce Şikayet Et indir indir indir ee şimdi fırsat oluştu kazanma zamanı diyorlar adamlarına hisselerini aldırdılar niye çünkü yeterince düşürdüler şimdi alttan alıp 3 5 sene sonra 4 5 misline satacaklar
 • ibrahim

  5 ay önce Şikayet Et kafalarına bir şey düşmüş
  Toplam beğeni
 • Ben

  5 ay önce Şikayet Et Devlet bankaları faiz almamalı müslüman ülkede
  Toplam beğeni
  • tipsiz

   5 ay önce Şikayet Et aynen kardeşim
  • adnan

   5 ay önce Şikayet Et Dünya ekonomisinde oyun kurucu olmadığın sürece adamın dediğini yapmak zorundasın.Petrolü, altını, doğalgazı vb emtiaiları ve teknolojiyi dolarla alıyorsan özellikle iphone alma yarışındaysan kusura bakma hamasetle bir yere varılmıyor.
 • Sadık

  5 ay önce Şikayet Et Ziraat Bankası, bir bankadan daha fazlası
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.