Haber 7

Suriyeliler için 7 milyar dolar yardım taahhüdü!

Brüksel'deki uluslararası konferansta Suriye ve mülteciler için yaklaşık 7 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunuldu.
GİRİŞ 14.03.2019 20:10 EKONOMİ
Metin Boyutu
Suriyeliler için 7 milyar dolar yardım taahhüdü!

Brüksel'de düzenlenen "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konferansının ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, basına açıklamalarda bulundu.

 

 

7 MİLYAR DOLAR YARDIM TAAHHÜDÜ

Stylianides, "Bugün yapılan görüşmeler ve taahhütler yardıma muhtaç olanların yanında durmaya devam edeceğimizi gösteriyor. Burada bulunan temsilcilerin yaklaşık 7 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunduğunu açıklamaktan gurur duyuyorum." ifadesini kullandı.

 

 

Bu taahhütlerin sahada faaliyetlere yansıtılması gerektiğine dikkati çeken Stylianides, Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi, Suriyeliler için her gün somut dayanışma gösteren ülkelere ayrıca teşekkür ettiğini söyledi. 

Konferansın tüm dünyaya ve Suriye halkına önemli bir mesaj gönderdiğini aktaran Stylianides, "Kapsayıcı ve barışçıl bir siyasi çözümle istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir Suriye görmek mümkün." diye konuştu.

"SİYASİ ÇÖZÜM ŞART"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock da elde edilen sonuçtan memnun olduğunu, söz konusu yardımların milyonlarca insana ulaşacağını kaydetti. 

Konferansın uluslararası toplumun Suriye'ye olan güçlü desteğini gösterdiğini belirten Lowcock, "İnsani yardım hayat kurtarsa ve acıyı azaltsa da, Suriye'deki krizi çözemez. Bunun için siyasi bir çözüm gerekir. Önümüzdeki aylarda bu çerçevede önemli gelişmelerin kaydedileceğini umuyoruz." dedi.

SURİYE KONFERANSI

Suriye'de yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü ve yerinden edildiği iç savaş 8 yılını geride bıraktı.

Brüksel'de BM ve AB öncülüğünde 12-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konferansına 50'den fazla ülkeden yaklaşık 80 temsilci katıldı. 

Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Yorumlar

38
 • hemmet

  7 ay önce Şikayet Et Bunlar kalleş, yalancı, sahtekar, katil...Bu alçaklara inanma Reis. Aç kapıları mültecileri sal, gitsinler. Yaptıklarına piş man edelim. Kalbimiz, gönlümüz soğusun artık. Bu alçaklar başka dilden ANLAMAZ!!!
  Toplam beğeni
 • Gazi

  7 ay önce Şikayet Et Yardım değil, gölge etmesin başka ihsan istemez
 • misafir

  7 ay önce Şikayet Et yalancılar. size kim inanır. ancak kadir inanır. ah hah.
  Toplam beğeni
 • Mert

  7 ay önce Şikayet Et Dilin kemiği yok. İki Milyar dolarda benden hadi baaam
  Toplam beğeni
 • Gazi

  7 ay önce Şikayet Et inanmıyoruz.... ve suriyeli vatandaşların isteyenleri istediği ülkelere gitmesine izin vereceğiz.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.