Haber 7

Şampiyon Türkiye'ye 7,8 milyar dolar kazandırdı

İhracatın değişmez şampiyonu Türk otomotiv endüstrisinde ilk çeyrek verileri açıklandı. Yerli otomotiv endüstrisi ilk 3 ayda yüzde 15’lik düşüşle toplamda 361 bin adet üretim gerçekleştirirken bunun yüzde 89’unu ihraç etti. İhracat geliri ise 7 milyar 891 milyon 134 bin dolar oldu.
GİRİŞ 15.04.2019 05:53 EKONOMİ
Metin Boyutu
Şampiyon Türkiye'ye 7,8 milyar dolar kazandırdı

Türkiye otomotiv sanayiine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2019 yılı Ocak-Mart dönemine ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

 

 

ÜRETİM YÜZDE 15 DARALDI

OSD verilerine göre, yılın ilk üç aylık döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 azalarak 361 bin 516 adet, otomobil üretimi ise yüzde 16 azalarak 238 bin 822 adet oldu. Bu dönemde, toplam pazar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 oranında azalarak 90 bin 888 adet olurken, otomobil pazarında daralmanın hızı yavaşlama trendini sürdürdü ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 44 daralmayla ve 68 bin 812 adetlik satış gerçekleşti.

 

 

TİCARİ ARAÇ BAŞARIYI KORUDU

OSD verilerine göre ticari araç grubunda toplam üretim, yılın ilk üç aylık döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında geriledi. Bu dönemde, hafif ticari araç üretimi yüzde 11, ağır ticari araç grubu üretimi ise yüzde 27 seviyesinde azaldı.

Ticari araç ihracatının yüzde 1 oranında artış gösterdiği bu dönemde ticari araç pazarı yüzde 48, hafif ticari araç pazarı yüzde 46 ve ağır ticari araç pazarı ise yüzde 63 azaldı.

320 BİN ARAÇ İHRAÇ EDİLDİ

Ocak-Mart döneminde 209 bin 884 adedi otomobil olmak üzere, toplam üretimin yüzde 89’unu oluşturan 320 bin 213 adet taşıt ihraç edildi. 2019 yılı Ocak-Mart döneminde gerçekleşen taşıt aracı ihracatı, 2018 yılı aynı dönemine göre yüzde 7 azaldı. Bu dönemde otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azalırken, ticari araç ihracatı ise yüzde 1 oranında artış gösterdi. Traktör ihracatı ise 2018 yılına göre yüzde 30 artarak 3 bin 772 adet olarak gerçekleşti.

SAYI AZALDI GELİR ARTTI

Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 6 azalırken, yine dolar bazında otomobil ihracatı da yüzde 11 düşüş gösterdi. 2019 yılı ilk çeyreğinde toplam otomotiv ihracatı 7 milyar 891 milyon 134 bin dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı ise 2 milyar 937 milyon 114 bin dolar oldu. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 3 azalarak 2,5 milyar seviyesinde gerçekleşirken, toplam ihracat ise avro bazında yüzde 2 artış kaydederek 6,9 milyar düzeyine yükseldi.

Yorumlar

3
 • Ali

  3 ay önce Şikayet Et Benzinden dolayı piyasada insanlar elindeki önceki modelleri satıp yine benzinli otomobil almayı istemiyorlar. Artık para kazanmak istiyorsanız Elektrikli uzun menzilli yerli ve ucuz otomobilleri üretin. Bakın nasıl kazanacaksınız.
  • Elektrikli

   3 ay önce Şikayet Et 82 milyon Türkiye'de ceyranı nereden bulacaz?
 • Haskad

  3 ay önce Şikayet Et ihracat düşük tl ile hızla artarken otomotiv sanayii neden geriliyor bir anlamı yok. ithalata bağlı bir üretim oranı ile ilgili olabilir. bir an önce girdilerde yerlilik oranını artırmamız gerekiyor.
  Toplam beğeni
 • Osman

  3 ay önce Şikayet Et Bu artis isci maaslarina niye yansimiyor
  Toplam beğeni
 • sussam olmaz

  3 ay önce Şikayet Et Türkiye'den kaç milyar dolar kazandı acaba?.. Onların işçilerinden başka bir şey değiliz... Ne vakit kendi hammaddemizle, kendi enerjimizle, kendi mühendisliğimizle tamamen yerli bir araç yapar dünyaya satarız o zaman gururlanalım yoksa bu başarı bizim değil...
  Toplam beğeni
 • Yusuf..

  3 ay önce Şikayet Et sampiyonuz ama henuz yerli aracimiz yok. insallah o da oldugunda cok daha ciddi rakamlar ile karsilasiriz.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.