Haber 7

Merkez Bankası'ndan açıklama: Kullanmaya devam edeceğiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları için bulunduğu Washington'da yaptığı sunumda, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını başarmak için mevcut tüm araçları kullanmaya devam edeceğini vurguladı.
GİRİŞ 15.04.2019 07:17 EKONOMİ
Metin Boyutu
Merkez Bankası'ndan açıklama: Kullanmaya devam edeceğiz

Yaptığı sunumda makroekonomik gelişmeleri değerlendiren ve Türkiye'de enflasyon ve uygulanan para politikası konusunda bilgi veren Çetinkaya, yurt içi ekonomik aktivitenin 2018'in ikinci yarısından itibaren yavaşladığını, ancak net ihracatın yeniden dengelenmeye destek verdiğini ve yeniden dengelenmenin 2019 ilk çeyrekte devam ettiğini vurguladı.

 

 

Enflasyonun hali hazırda göreceli olarak ılımlı bir trend ortaya koyduğunu belrnten Çetinkaya, çekirdek enflasyon göstergelerin yavaşlamakta olduğunu ve enflasyonun yavaş yavaş düşeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Çetinkaya, "Para politikasında güçlü sıkılaştırma dezenflasyona katı yapıyor" değerlendirmesinde de bulundu.

 

 

Sunumunun sonuç bölümünde Türk ekonomisinde yeniden dengelenme trdendinin daha dikkate değer hale geldiğini vurgulayan Çetinkaya, "Cari işlemler dengesinin iyileşme trendini devam ettirmesi bekleniyor. Yurt içi talep şartlarında gelişkeler ve sıkı para poitikası duruşu enflasyon göstergelerinde bazı iyileşmeler sağladı. Merkez Bankası fiyat istikrarını başarmak için mümkün olan tüm enstrümanları kullanmaya devam edecek" diye konuştu.

Yorumlar

6
 • misafir

  3 ay önce Şikayet Et İnsanımızın ümitleri tükendi ne yapacaksanız yapın artık ! İş yok,para yok yeter gari !
 • birisi

  3 ay önce Şikayet Et Türkiye Merkez başkanlarının yaptığı hatalar nedeniyle Tüm Türkiye nin canı yanıyor...bırakın onu hükümet sorumlu tutuluyor... Sen Faiz anormal seviyede artır...sonra "hadi yatırım yapın da görelim"
  Toplam beğeni
 • Halil

  3 ay önce Şikayet Et Swap metodunu bence işaret ediyor Faiz e alternatif karşı argüman
  Toplam beğeni
 • lokman

  3 ay önce Şikayet Et MERKEZ BANKASI Başkanını TCBAŞKANI Atamalı..Nokta...-ABD de başkan atıyor-
  Toplam beğeni
 • sadi

  3 ay önce Şikayet Et M.B bagimsiz degil.. kime bagli oldugu herkes tarafindan malum.. bagimsizlik diye surekli vurgu yapiliyor ama aslinda degil !. ingilizler ne derse o oluyor.. bu sistem degismeli !
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.