Haber 7

Yarın son! Yapmayana 18 bin TL ceza

TESK Genel Başkanı Palandöken, esnafların poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin uzatılmasını istedi.
GİRİŞ 23.04.2019 11:54 EKONOMİ
Metin Boyutu
Yarın son! Yapmayana 18 bin TL ceza

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın, poşet beyannamelerini nereye ve nasıl vereceğine ilişkin yeterince bilgilendirilmediğini belirterek, "Yüzbinlerce esnafımızın poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin acilen uzatılması gerek" ifadesini kullandı. 

 

 

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, poşet için beyanname verme süresinin yarın sona erdiğini hatırlattı. 

Bu sürenin bir kez daha uzatılmasını ve basit usulde vergiye tabi esnafın uygulamadan muaf tutulmasını isteyen Palandöken, şunları kaydetti: 

 

 

"Esnafımız beyannamenin nereye ve nasıl verileceği konusunda yeterince bilgilendirilemedi. 2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre, poşet beyanı verme yükümlülüğünü zamanında veya tam olarak yerine getirmeyenlere önce tebliğ gönderiliyor ardından 18 bin 37 lira ceza veriliyor. Yüzbinlerce esnafımızın poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin acilen uzatılması gerek."

Palandöken, bu konudaki belirsizliklerin devam ettiğini, poşet beyannamesinin vergi beyannameleriyle karıştırıldığını ifade etti.

Yorumlar

8
 • selim

  5 ay önce Şikayet Et evlenen muhasebeciye koşar , boşanan avukata gitmeden muhasebeciye koşar. O kadar angaryanın içinde top döndü dolaştı poşet olarak buda muhasebeciye patladı. Bakalım daha neler gelecek.
 • etimesgutlu

  5 ay önce Şikayet Et bu poşet kanunu cok geç kalmış bir yasa Avrupa sokakları tertemız ızmarit kâğıt atmazlar yere kaldırıma otobüs durağına atana 7 Euro ceza hemen yazılır Avrupa ülkelerinde ya bızde her kaldırım ızmarıt kâğıt poşetler ucuşuyor rüzgârda benim bahçem poşet temizlemekten bıkmıştım şimdi tertemiz ruzgar getirmiyor sonunda fedakar olalım temız cevrede temiz insanlar yaşar çevremizi ve topraklarımızı koruyalım gelecek nesillerimizde işleyecek topraklarımızı poşet erımeyen toprakta bir madde uzun yıllar kara düzene değil ilime bilime hangisi faydalı ona yönelenim doğru verilen poşet kararı geç kalmış bir karar gözlemliyorum çevreyi şimdi daha temiz
  Toplam beğeni
 • Halil

  5 ay önce Şikayet Et Muhasebeci kanunu değişmeli , kanunda poşet beyanı diye birşey yok.asgari ücret tarifesin de de yok. Odalar hiçbir işe yaramıyor. Poşet beyanı gönderilsin ama emeğe saygı duyulsun.
  Toplam beğeni
 • Adil

  5 ay önce Şikayet Et Direkt Kaynaktan vergi kesilebilir yani poşeti üretenlerden. Vergi kaybıda olmaz bu sayede. Temel amaç ceza kesmek değilse.
  Toplam beğeni
 • poşet

  5 ay önce Şikayet Et 25 kuruşluk poşete 18 bin tl ceza olurmu zulüm değil de nedir bu
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.