Haber 7

Vatandaşa müjde! Fiyatlar yarı yarıya düşüyor

Sebze meyve fiyatlarında fiyatlarında sevindiren haber geldi. Vatandaşın 'enflasyonu' üzerinde önemli bir maliyet olan gıda fiyatlarının ateşi düşüyor. Yaz aylarının gelmesiyle başlayan yeni hasat ve artan verim özellikle sebze ve meyve fiyatlarını aşağı çekiyor.
GİRİŞ 13.05.2019 19:23 EKONOMİ
Metin Boyutu
Vatandaşa müjde! Fiyatlar yarı yarıya düşüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki gün konuk olduğu CNN Türk ekranlarında, "Türkiye, 2019’un sonuna kadar çok daha dengeli ve iyi bir noktaya ulaşmış olacak. Enflasyonda keskin düşüşler göreceğiz" ifadelerini de destekleyen kalemlerden olan sebze meyve fiyatlarında, geçtiğimiz aylara göre yüzde 50'lere varan düşüşler yaşanıyor.

 

 

PATATES 3.5 TL

Buna göre son aylarda fiyatlarıyla dikkat çeken ve 10 lirayı gören soğan kilo fiyatı 4.5 liraya, 9 lirayı gören patates kilo fiyatı 3.5 liraya kadar düştü. İlerleyen günlerde devam eden hasatlarla fiyat düşüşlerinin daha hızlı yaşanacağı ifade ediliyor.

 

 

BOLLUK YAŞANIR

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz da bu dönemde özellikle bahar yağışlarının çiftçinin yüzünü güldürdüğüne dikkat çekti.

Kiraz, "Pek çok üründe rekolte daha iyi olacak. Patates ve soğanda hasat başladı. Dağlarda eriyen kar da akarsuları dolduruyor. Baraj olmayan yerler susuzluk çekmeyecek. Bundan dolayı pamuk, mısır, soya fasulyesi, şeker pancarı, ayçiçeği gibi endüstri bitkileri ile buğday ile sebzelerde bolluk yaşanabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Yorumlar

23
 • Canım can

  7 ay önce Şikayet Et Ne stoğu ya ,kimse patetes ekmiyor tohum çok pahali
  Toplam beğeni
 • canan

  7 ay önce Şikayet Et patatesi soğanı 5 liranın altında göremedik. ucuza aldığımız domates 8 lira. diğerleri 11 lirayı buluyor. 3 tane taze soğanı sarmışlar 2 liradan veriyorlar. hangi ucuzluk? biz neden göremiyoruz bu ucuzluğu??
  Toplam beğeni
 • hakan er

  7 ay önce Şikayet Et pazar ateş pahası düşen yok pazarcı artık 100%100 kazanmadan mal satmıyor
  Toplam beğeni
 • Vatandaş

  7 ay önce Şikayet Et Yaz geldi fakat fiyatlar çok yüksek yüzlira harcıyorsun yinede yeterli ürün alamıyoruz domates patatez salatalık biber soğan iki lira civarında olmalı fiyatlar cep yakıyor yüksek geliri olanlar için sorun yok fakat düşük gelirli insanlar nasıl geçinecekler bir düşünün
  Toplam beğeni
 • vatandaş

  7 ay önce Şikayet Et piyasanın üç kağıtçıları stok yapıp milleti perişan edeceklerine devletimiz stok yapsın şimdiden, 2019 yılı sonunda yine meydan çakkallara kalmasın.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.