Haber 7

Ordu’da üretiliyor! Ruslar ve Japonlar peşinde

Perşembe ilçesinde 25 yıl önce deneme amaçlı kurulan kafeslerde, yıllık yaklaşık 3 bin ton kültür balık üretiliyor. Üreticiler bu yıl, üretimin tüketimden fazla olduğundan dolayı maliyetinden düşük rakamlara balık sattıklarını belirttiler.
GİRİŞ 17.05.2019 09:40 EKONOMİ
Metin Boyutu
Ordu’da üretiliyor! Ruslar ve Japonlar peşinde

Ordu'nun Perşembe ilçesindeki kafeslerde üretilen kültür balıkları Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor. Perşembe ilçesinin 500 metre açıklarında kurulan kafeslerde her yıl binlerce ton balık üretiliyor. Yaklaşık 25 yıl önce üretimine deneme amaçlı başlanan ve gittikçe üretimi arttırılan kültür (havuz) balıklarının kilosu 30-40 TL arasında satılırken, yetişkin bir bütün balığın fiyatı 150 TL’ye kadar yükselebiliyor. Kimyasal madde ile üretilemeyen ve düzenli olarak gerekli kontrollerin yapıldığı havuz balıkları, 2 yıldır Rusya ve Japonya ülkelerine de ihraç ediliyor.

 

 

Ordu’da üretiliyor Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor

“RUSYA VE JAPONYA’YA SOMON BALIĞI”

 

 

Ordu'nun Perşembe ilçesinde yaklaşık 25 yıldır kafes balıkçılığı yapan Ali Sezer, levrek balığının İngiltere, Amerika, Hollanda ve Yunanistan ülkelerinde de üretildiğini hatırlattı. Ordu’da ürettikleri levreğin, diğer ülkelere göre daha ucuz sattıklarını ifade eden Sezer, “Somon balığı Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor. Somon balığı Norveç'te de üretiliyor ve duyduğuma göre bir milyon tonun üzerinde üretimi var. Asya ülkeleri bu balığı oldukça fazla talep ediyor, biz de Karadeniz’de bu balığı yetiştirmeye çalışıyoruz. Kalitesi güzel olduğundan balığımızı da beğendiler, 2 yıldır buralara balık ihracatı yapıyoruz” dedi.

Ordu’da üretiliyor Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor

“KULLANILAN YEMLER KİMYASAL MADDE İÇERMİYOR”

Kültür balıklarının yediği yemlerin herhangi bir kimyasal madde içermediğini ifade eden Sezer, “Biz, denizde büyüttüğümüz balıklara verdiğimiz yem, balık unundan yapılıyor. Yaklaşık yüzde 50’si balık unu ve yağından yapılıyor, geri kalanı ise buğday, soya unu şeklinde yem hazırlanıp balığa veriliyor. Hiçbir kimyasal katkısı da yok” şeklinde konuştu.

Ordu’da üretiliyor Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor

“MALİYETİN ALTINDA SATIŞ YAPTIK”

Bu yıl, üretimin tüketimden daha fazla yapıldığı için zorluklar çektiklerini ve rekabete girdiklerini anlatan kafes balıkçısı Ali Sezer, “Hatta Avrupa ile rekabet yapmak zorunda kaldık ve fiyatları düşürdük. 

Ordu’da üretiliyor Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor

Maliyetimiz 22 lira civarında iken, 16-17 liraya levrek balığı sattık. Genelde ürettiğimiz balığın hepsi tüketiliyor, maliyetinin altına vermesek yine tüketilecek. Yaşadığımız bu sıkıntı bizlerden yani üreticilerden kaynaklandı. Kendi kendimize yaptık, bir araya gelip bu konuya bir çare bulamadık” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

0
 • kenan

  5 ay önce Şikayet Et biri bunlara maliyet hesabı öğretsin. muhammen miktara istinaden yapılan maliyet harcaması neticesinde beklentinin üzerinde üretim gerçekleşmesi durumunda, satış fiyatını aşağı çekmek zarar ettiğinizi değil, muhammen kardan daha fazla kar elde ettiğinizi gösterir ki, satış fiyatında kardan muayyen miktar feragat ile rekabet gücünüz artar. daha öz bir ifade ile, ilave maliyet olmaksızın sürümden kazanmanıza yol açan üretim artışı durdurulması gereken değil, bilakis arzu edilen bir durumdur.
  Toplam beğeni
  • serhat

   5 ay önce Şikayet Et Kitaba bakıp yazmış zaten
  • Adana 01

   5 ay önce Şikayet Et vay be kitap gibi konuştun
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.