Haber 7

3 puanlık indirim! 25 bin TL cepte kalacak

Faizlerdeki 4,25 puanlık indirimin bu hafta itibariyle kredilere de yansıması bekleniyor. Uzmanlar ise indirimin 3 puan olarak gerçekleşeceğini öngörüyor.
GİRİŞ 31.07.2019 14:02 EKONOMİ
Metin Boyutu
3 puanlık indirim! 25 bin TL cepte kalacak

Konutta aylık ortalama yüzde 1,50'nin üzerinde olan faizler indirimlerin yansıması halinde yüzde 1,20'li seviyelere kadar inecek. Bu da 10 yıl vadeli 100 bin TL'de 25 bin TL'ye yakın indirim anlamına geliyor. Merkez'in Eylül ayı toplantısından Temmuz ayına benzer bir indirim gelmesi halinde ise konut kredi faizlerinde yüzde 1'e yakın seviyeler görülebilecek.

 

 

Merkez Bankası'nın son toplantısında faizleri 425 baz puan indirerek yüzde 24 seviyesinden yüzde 19,75 puana çekmesi vatandaşın da yüzünü güldürecek. Faiz kararının ardından özellikle döviz kurlarında da gerileme yaşanırken iyimser havanın kredilere ise 3 puanlık bir indirim olarak yansıması bekleniyor.

YÜZDE 2,5 SEVİYESİNE KADAR ÇIKTI

 

 

2017 yılı Mart ayında 0,92'ye kadar inen ve 2018 Nisan ayında yüzde 1,24 ile son 9 yılın zirvesine yükselen konut kredisi faiz oranları daha sonraki aylarda ise özellikle döviz kurlarında da yaşanan aşırı artış ile yüzde 2,5 seviyelerine kadar çıktı.

SATIŞLARI BIÇAK GİBİ KESTİ

Yıllıkta yüzde 30'ları bulan faiz oranları konut satışlarının da bıçak gibi kesilmesine yol açtı. Son açıklanan konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde haziran ayında 61 bin 355 konut satışı gerçekleştirildi. Haziranda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33,26, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 geriledi.

KISA VADEDE 24 BİN TL CEPTE KALABİLİR

Merkez Bankası'nın faizlerdeki 4,25 puanlık indiriminin ardından krediler tarafında oluşan 3 puanlık indirim beklentisinin gerçekleşmesi halinde şu an piyasada aylıkta en düşük yüzde 1,47 olan faiz oranın 1,22'ye kadar inmesi bekleniyor.

Bu da yüzde 1,47 ile 100 bin TL'lik bir konut kredisinde 10 yılda ödenecek olan 114 bin TL'lik faiz bedelini 90 bin TL'ye kadar indirecek. Bu da iki oran arasında 24 bin TL'lik bir faiz bedelinin cepte kalacağı anlamına geliyor.

TAŞITTA YÜZDE 1,50'LERE İNEBİLİR

Otomobil tarafında ise kredilerinin yıllıkta yüzde 21'lerde iken bu oranın da beklenen doğrultuda düşüş olması halinde aylık bazda yüzde 1,50'lere inmesi hedefleniyor. 50 bin TL'lik 60 ay vadeli taşıt kredisinde 39 bin TL'lik faiz bedeline ortalama 7 bin TL'lik düşüş olarak yansıyor.

İNDİRİM DEVAM EDECEK

Merkez Bankası'nın 4,5 yıl sonra 425 baz puan ile başlayan indirim sürecinin bir sonraki toplantıda da sürmesi bekleniyor.Kurumun toplantı planlamasında bir sonraki toplantı 12 Eylül'de gözüküyor.

Uzmanlara göre Eylül ayındaki toplantıda da faizlerdeki indirim sürecinin devam etmesi bekleniyor.

Eylül ayındaki toplantıda Temmuz ayında yapılan indirime yakın bir indirim gerçekleşmesi halinde konutta yüzde 1'e yakın faizler gündeme gelebilecek.

Yorumlar

5
 • Sadrettin yurtsever

  4 ay önce Şikayet Et Türkiye cumhuriyeti bir Faizci devlettir. -Islamda haram olduğu halde milletin kanını somuruyor bu faiz belası. -Allah a savaş açmak demektir -Vatandaşın neyi var neyi yok alıp gidiyor. -Enflationu olduğu gibi körüklüyor ve insanların kanını emiyor. Hukumet kamuflaj yapma peşinde vatandaşını eziyor. -Birde çıkmışlar 03-4 indirdik doyorlar.
  Toplam beğeni
 • Zalım

  4 ay önce Şikayet Et İstatistik çok manidar. İzmir'den yabancı konut almıyor. Neden acaba?
  Toplam beğeni
 • Q-tahya 43

  4 ay önce Şikayet Et bu meretin damlasıda haram denizide.
  Toplam beğeni
 • Kemal

  4 ay önce Şikayet Et Yokmu bir Müslüman faiz haram haram
  Toplam beğeni
 • Mustafa

  4 ay önce Şikayet Et Son birkaç yıllık süreçte olanları anlatayım: faizleri yükseltmekle mütayitlerin keyfi iki katı pahalandırdığı evlerden alacağı para yağmasına bankalar da katılmak istedi. Merkez Bankası bastı yüksek faizi. Vatandaş bu iki yönlü soygunun farkına vardı ve ev mev almayı bıraktı. Banka da mütayit de havasını aldı. Sanki ebedi cennetten ev alır gibi müşterinin ömrünü bir ev almaya bağlama vicdansızlığına düşen bu zihniyetler açgözlülüğü bırakıp vatandaşı düşünmeye başlamalılar. Fiyatlar gerçek maliyetin yüzde yüzünü asla geçmemeli. mütayit 100 liraya malettiği evi 200 liraya veriyor. Krediden dolayı vatandaş 200 lira için 100 lirada bankaya ödüyor. Vatandaş 100 liralık evi 300 liraya alıyor.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.