Haber 7

Huawei’den tarihi hamle! ABD kendi ayağına sıktı

Huawei’nin uzun zamandır gündeme gelen işletim sistemi, HDC 2019 etkinliği kapsamında resmiyet kazandı. HarmonyOS, akıllı telefonlar dahil pek çok cihazın temelini oluşturacak.
GİRİŞ 09.08.2019 12:08 EKONOMİ
Metin Boyutu
Huawei’den tarihi hamle! ABD kendi ayağına sıktı

Huawei’nin ABD tarafından kara listeye alınması sonrasında kendi işletim sistemini geliştirmesiyle ilgili dedikodular hızlanmıştı. Uzun zamandır gündemde olan işletim sistemi, bugün itibariyle resmiyet kazandı. Çin’de düzenlenen HDC 2019 etkinliğinde HarmonyOS’dan ilk detaylar paylaşıldı.

 

 

AKILLI TELEFONLAR DAHİL BİRÇOK CİHAZIN TEMELİNİ OLUŞTURACAK

HarmonyOS firma tarafından mikrokernel tabanlı bir işletim sistemi olarak tanımlanıyor. Yani giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil tüm akıllı cihazların temelini oluşturacak. Özellikle akıllı telefonlar tarafına odaklanırsak, firmanın Android alternatifinin HarmonyOS olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Hatırlarsanız ABD ile yaşanan problemlerin en büyük ayağı Google tarafından firmanın Android lisansının askıya alınmasıydı. Bu noktada HarmonyOS’un önemi Huawei için artıyor. 

Çinli teknoloji devi, işletim sisteminin kendi ARK derleyicisiyle açık kaynak olacağını söyledi. Ayrıca ileriki zamanlarda mevcut Android uygulamalarını da destekleyecek. Uygulama mağazası gelişene kadar Android ekosisteminden yararlanabilmesi firmanın işini kolaylaştıracaktır.

Nesnelerin interneti cihazları da HarmonyOS'un kullanılacağı yerlerden bir diğeri. Bu noktada işletim sisteminin sahip olduğu TEE (Trusted Execution Environment / Güvenilir Yürütme Ortamı) sayesinde, HarmonyOS'lu tüm cihazlar arasında güvenilir bağlantı oluşması sağlanacak. Şirket yöneticisi, kilobaytlık RAM'lerden yüzlerce gigabytelık RAM'lere kadar işletim sisteminin sorunsuz çalışabileceğini belirtti.


Firmanın şimdilik ana odağı HarmonyOS televizyonlar olacak. 2020'den önce HarmonysOS işletim sistemin sahip dizüstü bilgisayar, giyilebilir cihaz vs. göremeyeceğiz. Her ne olursa olsun Huawei'nin önemli bir adım attığını söyleyebiliriz. iOS ve Android tekelinde olan mobil işletim sistemi pazarına iddialı bir rakip geliyor. 

Yorumlar

33
 • altair

  3 ay önce Şikayet Et zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış
 • Şehzade

  4 ay önce Şikayet Et Türkiye bu konuda acilen adım atmalı .Dünyanın geleceği bu teknolojilerde.Birçok çalışma başlamış durumda ve yeni yaptığımız silahlarda bu teknolojiler kullanılıyor.Türkiye kendi işletim sistemini hızlandırması lazım.
  Toplam beğeni
  • Abdullah Er

   4 ay önce Şikayet Et Türkiye yıllardır en güvenli işletim sistemi Pardüsü yapmış maalesef kullanan yok!
   Toplam beğeni
 • Gurbetçi

  4 ay önce Şikayet Et Çinliler hariç bu programa itibar eden çıkmaz. Huawei ın işi zor..
  Toplam beğeni
  • tora

   3 ay önce Şikayet Et ne çin dost ne abd ne rusya... yada ne çin düşman ne abd nede rusya.. ancak bir şeyin her hangi birinde tekel olması problem. basiretsizlikle alakası yok yani çine destek vermenin. millete laf yetiştireceğine sende biraz algını genişlet gurbetçi...
   Toplam beğeni
  • Gurbetçi

   4 ay önce Şikayet Et Mehmet kardeş, sende git o avukatlığını yaptığın çinlilerin kaç milyon türkü katlettiğini öğren.
   Toplam beğeni
  • Gurbetçi

   4 ay önce Şikayet Et Çinin dost olduğunu zannede durun siz basiretsiz herifler.
   Toplam beğeni
  • mehmet

   4 ay önce Şikayet Et çinliler kaç milyar kişi bilmiyorsun galiba?? bence öğren..
   Toplam beğeni
  • KaraBelaFatih

   4 ay önce Şikayet Et Türk vatandaşı olarak tam destek veriyorum bu konuda Çinlilere.
   Toplam beğeni
  • Fikr-i hürriyet

   4 ay önce Şikayet Et ben ederim
   Toplam beğeni
 • Fatih

  4 ay önce Şikayet Et Tabi tabi. Abd şimdi düşman. Siz ehli kitap olmayan çinin abd nin yerine geçmesi durumunda ne olacağını sanıyorsunuz. Gitmesini istediğiniz zalimi az çok biliyorsunuz. Gelecek olan zalim olmayacak mı? Abd yok okunca kim sivrilecek? Ben ateist çine hiç güvenmiyorum. Önemli olan hiç biri sivrilmemeli, birbirini yemeli. Bu arada müslümanlar toparlanmalı ve birlik olmalı.
  Toplam beğeni
 • Mehmet

  4 ay önce Şikayet Et Çin teknolojisine mi sevineceğiz mutlu olacağız.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.