Haber 7

1 milyon yabancı yaşamak için ‘Türkiye’ dedi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, Türkiye’ye savaş ve zulümden kaçan göçmenlerin yanında iş kuran, emekliliğini geçiren, ekonomiye katkı sağlamak için gelen insan sayısının da 1 milyonu geçtiğini bildirdi.
GİRİŞ 13.08.2019 09:06 EKONOMİ
Metin Boyutu
1 milyon yabancı yaşamak için ‘Türkiye’ dedi

Türkiye’nin savaş ve zulümden kaçan insanlara tarih boyunca kucak açtığını belirten Beşkat, yakın dönemde savaşlarla beraber bu göçlerin arttığını ifade etti. Beşkat, göçmenler konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: “3,6 milyon Suriyeli başta olmak üzere uluslararası ve geçici koruma adı altında bu kişiler bizimle yaşamaktadır. Bunun yanında sayıları 1 milyonu geçen ikamet izni sahibi dediğimiz düzenli göçle gelen, savaş, zulüm gibi gerekçeleri olmadan ülkemize gelen insanlar da bugün bizim topraklarımızda yaşamaktadır. Bu kişiler çalışıp, iş kurup, turizmle uğraşıp, bir kısmı emekliliğini burada geçiriyor, ekonomimize katkı sağlıyor. Bunun en önemli sebebi, ülkemiz sosyal ve ekonomik kalkınmada çok ciddi mesafeler katetti. Bölgesi ve civar ülkeleri için cazibe merkezi haline geldi. 2019 yılı itibariyle sayıları 1 milyonu aşan insan, ikamet izniyle Türkiye’de kalmaktadır.” 

 

 

MÜLTECiLERE SAHiP ÇIKIYORUZ

Türkiye’nin düzenli göç istatistiklerinin sürekli arttığını vurgulayan Ali Rıza Beşkat, 2018 yılında 800 bin olan düzenli göç sayısının 1 milyona eriştiğini, önümüzdeki dönemde bu sayının artabileceğini bildirdi. Beşkat, Türkiye’nin dünyadaki göçmenlere sahip çıkma konusunda önemli işler yaptığını anımsatarak, “Türkiye son yıllarda üst üste dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Birleşmiş Milletler’ce de tasdik edilmiş bir şekilde son yıllarda Türkiye mülteciye en çok sahip çıkmış ülkedir” diye konuştu. 

 

 

Yorumlar

4
 • Adanalı

  4 ay önce Şikayet Et 999 bini suriyeli dir
 • Tundra

  4 ay önce Şikayet Et YANLIŞ ! Türkiyeye değil 1 MILYONLUK HERKES ISTANBULA ...
  Toplam beğeni
 • Demir

  4 ay önce Şikayet Et Bütün asyalı ve ortadoğulular evlerine
  Toplam beğeni
 • Ztte

  4 ay önce Şikayet Et Adam delimi almanyada 800 euroya sokakata yaşasın, Alanyada kral gibi yaşamak varsa.
  Toplam beğeni
  • Aslan

   4 ay önce Şikayet Et 800 euro bizde 4800 yapar 1400 ev kiralar geri kalan 3400 ile gecinir . Almanyada sadece ev kirasi 800 euro .
  • Bilmeyen

   4 ay önce Şikayet Et Almanyada sokakta yasayan biri nasil alanyada kral gibi yasar anlamadim.!!!
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.