Haber 7

Çalışan anneye 1015 TL ödeme!

Annelere verilen kreş desteği, 304 liradan 1.015 liraya çıkarıldı. Destekten faydalanmak için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.
GİRİŞ 14.08.2019 09:03 EKONOMİ
Metin Boyutu
Çalışan anneye 1015 TL ödeme!

Çalışan annelere büyük kolaylık sağlayan düzenleme, 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Artık anneler ‘çocuğumu nereye bırakacağım’ endişesi taşımayacak. Ancak çoğu anne bu düzenlemeden habersiz. Düzenlemeye göre, çalışan anneler çocuklarını kreşe verirse, devlet 1.015 lira (brüt asgari ücretin yarısı) destek sağlayacak. Destek daha önce 304 liraydı. Yani 711 liralık artış var. 

 

 

VERGİ DIŞI OLACAK 

Bu yolla, çocuk bakımı nedeniyle işgücü piyasasına katılamayan annelere büyük bir destek sağlanmış olacak. Kadın çalışanlara yönelik kreş desteği, ek bir destek. Ancak ek bir ödeme değil. Düzenleme kapsamında, işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor. 

 

 

ŞARTLAR NELER? 

Kreş desteğinin bazı şartları var. Destekten yararlanmak için çalışanın, çocuğunu gönderdiği kreş ve gündüz bakımevinin özel sektörde faaliyet göstermesi şart. Dolayısıyla, çocuklarını kamuya ve kamu tüzel kişiliğine ait kreş ve gündüz bakımevlerine gönderen çalışanlar için vergi istisnası uygulanmayacak. 

Çocukta sınır yok

Bu destekten yararlanmak için çocuk sayısı sınırı bulunmuyor. Bu anlamda, kadın çalışan, her bir çocuk için aylık olarak asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50’sini (1.015 lira) aşmamak üzere istisnadan yararlanabilecek. Dolayısıyla, kadın çalışan kaç çocuğu olursa olsun, gerekli koşullar oluşmuş ise her bir çocuk için vergi istisnası alabiliyor. 

1.015 liralık destek nasıl alınır? 

Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın illerde bulunan merkezlerine yapılabiliyor. Kreş desteğinden yararlanmak için, iş hayatında bulunan çalışan anne olmak gerekiyor. Başvuruların değerlendirilmesinde annenin maaş miktarı da göz önünde bulunduruluyor. Düşük ücretle çalışan annelere öncelik veriliyor.

Yorumlar

3
 • adoga

  3 ay önce Şikayet Et bu hükümet tekrar atılım yapacaksa sosyal ve eğitim politikalarını gözden geçirmeli
  Toplam beğeni
  • 7777777

   3 ay önce Şikayet Et katılıyorum.hem para kazansın hem para ver.
   Toplam beğeni
 • SEZAYİ

  3 ay önce Şikayet Et Son 10 yıldır Boşanma oranlarına bir bakınız Aile Bakanliginin uygulamaları turk toplum aile yapisina uygun degil söylenecek cok soz var Devlet resmen Duygusuz Toresiz sevgisiz bir.toplum yetişsin diye elinden geleni yapiyor cocuklar bakici babaanne Anneanne ellerinde büyuyor herseyi para kazanma sonucuna baglanmak isteniyor yazık
  Toplam beğeni
  • 7777777

   3 ay önce Şikayet Et güze, doğru söze ne denir
   Toplam beğeni
 • Ottoman

  3 ay önce Şikayet Et Yazıklar olsun.......
  Toplam beğeni
 • Ottoman

  3 ay önce Şikayet Et çalışan kadınlar zaten yarım gun çalışıyor. eşi calismayana çocuk başına aylık 25 tl ödüyor memur için. bunlara bir çözüm bulmuyor calisana buluyor. sn Cumhurbaşkanı 3 çocuk yapin diyor nasıl gecinecek eşi çalışmayan . çocuk yapmayin diyor resmen. aile bakanı tam bir felaket böyle devam etsinler oy kaybetmeye devam ederler.....
  Toplam beğeni
 • Selçuklu

  3 ay önce Şikayet Et Çalışan kadınlar mı, devlet dairelerinde kadınların çoğu zaten çalışmıyor ki. Yarım maaş almaları gerekirken bir de destek veriliyor. Pesss artık
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.