Haber 7

Domatesin fiyatı 50 kuruşa düştü

Mersin'in Erdemli ilçesinde üretilen domatesin tarlada kilosu 50 kuruşa düştü. Üreticiler ihracat ile birlikte ürün fiyatlarının artması için yetkililerden destek bekliyor.
GİRİŞ 11.09.2019 15:59 EKONOMİ
Metin Boyutu
Domatesin fiyatı 50 kuruşa düştü

Ziraat odası Başkanı Rasim Şahin, Genel Sekreter Aydın Çiftçi ile birlikte, Tapureli ve Hüsametli mahallelerinde domates üreticiliği yapan çiftçileri ziyaret ederek, sorunları dinledi. İlçenin yüksek kesimlerindeki 43 bin 500 dekar alanda yaş meyve- sebze üretimi yapıldığını dile getiren Şahin, üretimin yüzde 80'ini domatesin oluşturduğunu söyledi.

 

Yılda ortalama 250 bin ton domates üretimi gerçekleştirildiğini ancak içinde bulunulan dönemde ihracatın az olması sebebi ile çiftçilerin sorun yaşadığını belirten Şahin, "İç piyasaya gönderilen kırmızı domatesin kilosu 50 kuruşa kadar düştü. İhracatlık pembe domateslerin kilosu 1.20 liraya kadar geriledi. Çiftçilerimiz dünya standartlarında, ilaç ve gübre kalıntısı olmayan domates yetiştiriyor. Bu kaliteli domatesleri almaya bütün tüccarlarımızı bekliyoruz" dedi.

Domatesin mevcut fiyatlar üzerinden satılması halinde çiftçinin zarar edeceğini kaydeden Şahin, "Gübre, ilaç, işçilik gibi masrafları da eklersek, çiftçi bu fiyattan domateslerini sattığı takdirde masrafı bırakın büyük bir borç batağına girecektir. İnşallah yetkililer bu sesimizi duyar ve domates ihracatını artırılır" diye konuştu.
5 dönümlük arazisinde domates üretimi yapan Alim Yıldız ise "Borçlarımız giderek artmaya başladı. Çiftçi artık bir şey kazanmıyor. Ekmek kapımız olan üretim artık borç bırakıyor. Yetkililerimizden ihracat ve fiyat konusunda destek bekliyoruz" diye konuştu.

 

Yorumlar

5
 • Aciii

  6 gün önce Şikayet Et yazin ucuz olur kisin pahali o yuzden kislik patetes alinir konserve yapilir.......
 • Seneye

  6 gün önce Şikayet Et Üreten kalmayınca 20 lira olur sizde stokcu diye bağırır durursunuz
 • Orhangazi

  6 gün önce Şikayet Et Sorum çiftçiler değil ara bulucular, buna çözüm bulmadıkça çiftçiler ezilmeye mahkum ve vatandaş da soyulmaya!
 • Adanalı

  6 gün önce Şikayet Et 6-7 TL'ye sattığınızda vatandaşa destek oluyor musunuz da şimdi destek bekliyorsunuz? Yıl boyu vatandaşa 2 TL garantisi verin devlet de destek olsun.
  Toplam beğeni
 • vefa

  6 gün önce Şikayet Et Bu sene kışın sebze pahalı olunca herkes geliguzel fide dikti....Hele Ramazana fide Ekim zamanı denk gelince aşırı bir dikim oldu. ..Esas bu sebze işi yapanlarda haliyle zarar etti
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.