Haber 7

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT talimatı

NTV yayınında konuşan Prof. Dr. Cem Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiğini açıkladı.
GİRİŞ 11.09.2019 16:30 EKONOMİ
Metin Boyutu

NTV'nin son dakika haberine göre, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

 

NTV yayınında konuşan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, bu konuda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.

Kılıç şunları söyledi:

"Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor."

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenecek.

Kaynak : NTV

Yorumlar

106
 • Kel

  1 hafta önce Şikayet Et Talimatı Reis vermiş. Yorum yapanlara saygı duymak düşer. Bir müsaade edin rapor çıksın ne diyecekler, Reis ne yapılsın diyecek. Reise yetkiyi vermeyenler buradan saldırmayı seçiyor. Müspet menfi benim kabulüm. Reis ne derse o.
  Toplam beğeni
 • MAĞDURUZ

  1 hafta önce Şikayet Et EYT ve Staj Yasası beraber çıksın.Mağduriyetler giderilsin.
  Toplam beğeni
 • İNŞALLAH

  1 hafta önce Şikayet Et Hasretle ve Özlemle EYT nin çıkmasını bekliyoruz.
  Toplam beğeni
 • Deniz

  1 hafta önce Şikayet Et 40 yaş üstü iş bulamıyor çünkü üşsiz genç nüfus çok..burası yaşlı avrupa değil.sorun işçi olarak özel sektörde çalışanlar için geçerli..memurlar için değil...
  Toplam beğeni
 • Aksaçlı

  1 hafta önce Şikayet Et Kimsenin 53=55 yaş üstünü niye emekli ediyorsunuz dediği yok adam 42 yaşında EYT türküsü çağırıyor senden benden sağlam millet halk buna karşı reis durdukça bu yasa geçmez inşallah
  Toplam beğeni
  • Kel

   1 hafta önce Şikayet Et Bugün deselerki mevcut sigortalılar 10-15 sene daha geç emekli olacak. O vakit ne dersin çok merak ettim şimdi.
   Toplam beğeni
  • Ramazan

   1 hafta önce Şikayet Et Senin tuzun kuru
   Toplam beğeni
  • Senatör

   1 hafta önce Şikayet Et Tuzun kuru mesele sağlamlık değil 40 yaş üstüne kimse iş vermiyor iş yok iş bu yasa geçer bende sizin kulaklarınızı çınlatırım :))
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.