Haber 7

Tarihe geçecek tren yola çıktı! Türkiye'ye geliyor

Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek yük treni China Railway Express’in, 5 Kasım'da Türkiye'ye ulaşması planlanıyor. Tren, Marmaray’dan geçerek Avrupa’ya ulaşacak ilk yük treni olarak da tarihe geçecek.
GİRİŞ 15.10.2019 11:50 EKONOMİ
Metin Boyutu
Tarihe geçecek tren yola çıktı! Türkiye'ye geliyor

China Railway Express, Çin’den başlayacak yolculuğunu Hazar geçişli uluslararası ulaştırma güzergahı “Trans-Caspian International Transport Route” (TITR) üzerinden gerçekleştirecek.

 

 

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Türkiye'ye 5 Kasım’da ulaşması beklenen tren, Marmaray’dan geçerek Avrupa’ya ulaşacak ilk yük treni olarak tarihe geçecek.

Haberde, "Trenin geçişine ilişkin detaylar, Kazakistan Demiryolları AŞ (KTZ) Başkan Yardımcısı Pavel Sokolov başkanlığındaki heyetin, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı’yı ziyaretinde değerlendirildi. TCDD Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen görüşmede, iki ülke demiryolu kuruluşları arasında artan yük taşımacılığı ve demir yolları alanında gelişen iş birliğinin yanı sıra bölgesel gelişmeler ele alındı.

 

 

Habere göre toplantıda, China Railway Express için karşılama töreni yapılması da kararlaştırıldı.

5 Kasım’da gerçekleştirilmesi öngörülen tören için planlama yapılacak. Görüşmede, Kazakistan ile Türkiye arasındaki demir yolu taşımacılık hacminin geliştirilmesi ve Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattı üzerinden yapılan taşımacılığın canlandırılması için de mutabakata varıldı.

Yorumlar

14
 • özkan

  4 hafta önce Şikayet Et Süper bir gelişme bence hayırlısı olsun..Türkiyeyi'de daha çok demiryolu ağıyla donatmak şart en ucuz yolcu ve yük taşıma yoludur..
  Toplam beğeni
 • İbrahim

  4 hafta önce Şikayet Et Roma 1909'da bize karşı kullandığı Trans Sibirya hattını tekrar aktif ediyor.
 • dede

  4 hafta önce Şikayet Et tıren lerın hatlarında cok vıraj da devrılıyor bence sıkıntı buyuk dıkkat ozellıkle hızlı tırende
  Toplam beğeni
 • Okuyucu

  4 hafta önce Şikayet Et Ne zaman yola çıkıyor?
  Toplam beğeni
 • Doğrucu Davud

  4 hafta önce Şikayet Et ülkeyi yeniden hızlıca demir ağlarla örmek şart oldu. ,hem de ikişer şerit
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.