Türk mühendisler üretti! Türkiye için bir ilk

Türk Mühendis Barış Can Üstündağ ve ortakları, Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava kirliliği ölçüm cihazı Airqoon’u üretti. Üç yıllık bir çalışmanın sonucu olan Airqoon, hava kirliliğini anında ölçerek bilgilendiriyor, kolay kurulumu ve kapladığı alanın yanı sıra maliyetiyle de yerel yönetimlere tasarruf sağlıyor.

GİRİŞ 17.01.2020 11:31 GÜNCELLEME 17.01.2020 11:34 EKONOMİ
Türk mühendisler üretti! Türkiye için bir ilk
Türk mühendisler üretti! Türkiye için bir ilk

Yaşam kalitemizi belirleyen en önemli faktörlerin başında, soluduğumuz havanın kalitesi geliyor. Günümüzde büyük şehirlerdeki hava kalitesi sıkça sorgulanırken ülkemizin yetiştirdiği girişimcilerden Mekatronik Yüksek Mühendisi Barış Can Üstündağ Türkiye’de bir ilke imza attı.

 

 

ÜÇ YILLIK EMEĞİN KARŞILIĞI

Ülkemizin ilk yerli ve milli hava kirliliği ölçüm cihazı Airqoon, Inovatink tarafından üretildi. Yaklaşık üç yıllık bir çalışma sonucunda üretilen Airqoon, kendi enerjisini güneşten alıyor, tak/çalıştır şeklinde çalışıyor ve ölçümlerini düzenli olarak bulut ortamına aktarıyor. Bu ölçümler bulutta analiz edilerek haritalara, grafiklere aktarılarak günlük/haftalık raporlar alınabiliyor. Ayrıca bu veri, modellenerek ileriye dönük tahminler de yapılabiliyor.

 

 

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Mühendis yetiştirmesi gerken odtü de militan terörist yetiştiriyor. Aynı zihniyet ortaya çıkıp hiçbirşey üretmiyoruz diyor.
  Cevapla
 • Özer 1 ay önce Şikayet Et
  Yabancılar neden türk ismi vermiyo ürettiklerinede bizimkiler yabancı isim sevdalısı ülke adına milli birşey üretiyosanız milli diyosanız ülkemize has isimler verin ingilizmiyiz biz
  Cevapla
 • kırkdort4444 1 ay önce Şikayet Et
  aynan, wmegi gecenlere tşk. neden eski türk yigit isimleri olmaz demi.
  Cevapla
 • kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim bir şey icat ediyorsunuz çok güzelde ismini neden tabiri caizse Abidik Gubidik koyuyorsunuz Türkçe isim olunca adi bir şeymi oluyor lütfen dikkat edelim.
  Cevapla
 • salih 1 ay önce Şikayet Et
  dünyanın ortak dili var yoksa reklam yapamassın
  Cevapla
 • Üretelim 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile savunma sanayimiz ve her alanda üretenlerimizden en son teknolojilerimizle her çeşit silah araç gereçlerimizi araçlarımızı devamlı milli yerli üretelim.
  Cevapla
 • Egeliden 1 ay önce Şikayet Et
  Helaaall !! her alanda her sektör de böyle ar-ge ürünleri üretip dünyaya satmalıyız.Ülkemizin zenginleşmesi kalkınması ancak böyle olur.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR