Bulgaristan işçi arıyor

Ülkeye mevsimlik işçi olarak Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'dan çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirildi.

GİRİŞ 18.01.2020 14:01 GÜNCELLEME 18.01.2020 14:03 EKONOMİ
Bulgaristan işçi arıyor
Bulgaristan işçi arıyor

Nüfusun gittikçe azaldığı Bulgaristan’da, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ucuz iş gücü bulabilmek amacıyla Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan ile iş birliği arıyor.

 

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitza Saçeva, yaptığı açıklamada, ülkeye mevsimlik işçi olarak Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'dan çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirdi. Saçeva, özellikle turizm sektöründeki personel açığını kapatmak üzere bu ülkelerden her yıl ortalama 8 bin kişinin çalışmak üzere Bulgaristan’a geldiğini belirtti.

Saçeva, ucuz iş gücü sağlamak amacıyla söz konusu ülkelere yakın bir zamanda Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan’ı da katacaklarını, bu ülkelerle gerekli görüşmelerin yürütüldüğünü kaydetti. Bulgaristan’da 2011 yılında yapılan sayımda nüfus 7,36 milyon olarak belirlenmişti. Ülkenin 2007 yılında Avrupa Birliği (AB) üyeliğine geçmesi ve serbest dolaşım hakkını kazanmasının ardından, geçen yıl nüfus 7 milyonun altına inmişti.

 

 

Milli İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine göre, geçen yıl, ülkede 15 - 64 yaş çalışanların sayısı 3,2 milyon olmuştu. Ortalama maaşın 630 avro olduğu ülkede, çalışanların yüzde 12’si 155 avro asgari ücret alıyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Martin 1 ay önce Şikayet Et
  bulgaristan da çalışmak ben şok şok şok iş mi varmış orda olsa bile 200 evro aylık para verirler şimdide hakiki bulgarlar çalışın
  Cevapla
 • suleyman 1 ay önce Şikayet Et
  normal cunki herseyi kaldiriyorlar giyimi ve iyecek ama maas az fabrikalar kurmuyorlar maasi kaldirinca elektrik su onu kaldirmayin hemen be gyavurlar bir rahat brakin insanlar sevinsin
  Cevapla
 • Sunay Raşid 1 ay önce Şikayet Et
  Ben Bulgaria vatandasi burda Suriyelileri bakala gidemiyor dayak atıyorlar Müslümanı sevmezler
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ulkeleri bulgar dolmus
  Cevapla
 • Bir garip yolcu 1 ay önce Şikayet Et
  Ettiğinizi bulun ülkenizde yaşayan Türk kardeşlerimizi barındırmadığınız için, mazlumun ahı yerde kalmaz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR