Coronavirüs sonrası 50 yılın en yüksek fiyatlarını gördü

Dünya'yı etkisi altına alan ve son haftalarda ülkemizde de görülmeye başlayan korona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilen Kastamonu Taşköprü sarımsağının fiyatları son 50 yılın en yüksek fiyatlarını gördü.

GİRİŞ 26.03.2020 12:12 GÜNCELLEME 26.03.2020 12:12 EKONOMİ
Coronavirüs sonrası 50 yılın en yüksek fiyatlarını gördü
Coronavirüs sonrası 50 yılın en yüksek fiyatlarını gördü

Ülkenin sarımsak ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan Kastamonu Taşköprü'de son günlerde sarımsak fiyatları artışa geçti. Uzmanların sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde ki açıklamalarının ardından Taşköprü sarımsağı fiyatları bir ay öncesine göre 10 TL birden artış gösterdi. 30 TL'den alıcı bulan orta kalibre Taşköprü sarımsağının bugün itibari ile fiyatı 40 TL olarak güncellendi.

Tarımsal ürünler firması sahibi Orhan Reis, virüsün de etkisi ile birlikte sarımsak fiyatlarında artış olduğunu söyleyerek, "Sezon başlangıcında 10-12 lira olarak başlayan Eylül ve Ekim aylarında 25 lirayı bulan sarımsak fiyatlarımız virüsün de etkisi ile birlikte 50 lira gibi ciddi rakamları görmeye başladı. Bu rakamları görmesinde ki en büyük etkenlerden biri zaten sarımsak ürününün Türkiye'de hava şartlarından dolayı kıt seviyelerde olmasıydı ve virüsünde etkisiyle belki de son 50 yılın en ciddi fiyatlarına ulaştı" dedi.

Taşköprü sarımsağındaki selenyum maddesinin kanser ve bağışıklık sistemine etkisinin büyük olduğunu ifade eden Reis, "Bizim yaptırmış olduğumuz analizlere göre özellikle Taşköprü sarımsağı selenyum maddesi içermekte bu birinci olarak kanseri önleyen ve bağışıklık sistemini ciddi şekilde güçlendiren bir ürün minerallerden dolayı diğer il ve ülke sarımsakları ile karşılaştırıldığında bağışıklık sistemini güçlendiren ürünlerin başında Taşköprü sarımsağı geliyor" diye konuştu.

Sarımsak üreticisi Naim Can Şenel ise sarımsak tüketmenin faydalarına değinerek, "Kokusundan rahatsız olan vatandaşlarımız sarımsağı çiğnemeden yutsunlar. 1 kase yoğurdun içine 4-5 diş Taşköprü sarımsağı doğrayabilir ve karıştırıp çiğnemeden yutabilirsiniz. Bu hem midenizi rahatlatır hem de bağışıklık sisteminizi ciddi manada güçlendirir" şeklinde konuştu.

 

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Sıradan ADAM 2 gün önce Şikayet Et
  ÇİN’den Gelmiyor Diye Neden Hemen Yapıştırıyorsunuz Zamları...? Allah Fırsatçıların Belasını Versin... Seçimlerde de Zaten Millet Bir İki Kilo Patates Soğan Hesabı Yüzünden Zillet İttifakından Yana Oy Kullandılar, Kimdi Bunlar? Hesap/Kitap Yapan NANKÖR MÜSLÜMANLAR! Belediyelerde Görüyoruz Nasıl Hizmet Ettiklerini... Ben Bu Ülke İnsanının Özellikle Nankör Müslümanlarına Rahatlık Çok Fazla Geldi... Örneğin; İBB, Ak Parti Yönetiyordu İstanbul’u Hem de Profesyonelce... Adamlar Hizmet mi Etmediler Yol mu Yapmadılar Yatırım mı Yapmadılar Tamam Verme Kardeşim... Adamlar Belediyeyi Öyle Bir Hale Getirdiler ki Kaç Tane Bakanlığın Bütçesinden Fazla Bütçesi Vardı...
  Cevapla
 • İsmail K 2 gün önce Şikayet Et
  Patateste yaptığımız gibi kilo yerine ihtiyacımız kadar patates aldığımız gibi sarımsakları da baş hesabı alalım.
  Cevapla
 • KARA 3 gün önce Şikayet Et
  içimizdeki fırsatçı haysiyetsizler iş başında
  Cevapla
 • Gaddar 3 gün önce Şikayet Et
  yeni mahsüle 10 gün var. o zaman bizde eskisini yemeyiz. firsatcilik neymiş gorsunler
  Cevapla
 • Emre 2 gün önce Şikayet Et
  Nerede 10 gün var ? Kastamonu sarımsağı eylüle doğru toplaniyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR