Haber 7

İstanbul'a 1 milyon kişilik miting alanı geliyor!

İstanbul'da 1 Mayıs'ın nerede kutlanacağı tartışıladursun, Yenikapı'da geçtiğimiz ay başlayan meydan inşaatı tüm hızıyla sürüyor. 1. etabı süren inşaatta önce deniz dibi taşla doldurulacak.
GİRİŞ 24.04.2013 08:15 EMLAK
İstanbul'a 1 milyon kişilik miting alanı geliyor!

Proje tamamlandığında İstanbul'un 1 milyon kişi kapasiteli bir miting alanı olacak. Yenikapı sahilinde geçtiğimiz ay başlayan "Meydan Düzenlemesi 1. Etap İnşaatı" kapsamında bir platform üzerine kurulan kepçe, denize taş yığmaya başladı. Bu taşların üzerinden meydan alanının mendireği olacak iki kilometre uzunluğunda yol geçecek. Kayalardan temizlenen deniz tabanına daha sonra taş dökülecek ve temellerin sudan aşınması önlenecek. Ardından deniz üzerine meydanın mendireği olacak 2 kilometre uzunluğunda bir yol inşa edilecek. 30 milyon 881 bin TL bedelle ihale edilen 1. etap inşaatının 300 günde tamamlanması bekleniyor. Kullanılacak tüm iş makineleri ve diğer ekipmanlar denizden gemilerle taşınacak. Projenin 2. etabında ise temeller atılacak ve denizin doldurulması çalışmaları başlayacak. Çalışmalar sona erdiğinde Yenikapı sahilinde, 518 bin metrekaresi dolgu, tam 715 bin metrekare büyüklüğünde bir miting, gösteri, konser ve yeşil alan olacak.

PROJEDE NELER VAR?

Yenikapı'da bulunan proje alanı "İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı" olarak tasarlandı ve Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurularak inşa edilecek.

* Miting, konser veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli mekan yer alacak.

* Alanda 2.200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark olacak.

* 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek.

* Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak.

* Meydanın altına, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı "İleri Biyolojik Arıtma Tesisi" kurulacak.

Kaynak : Habertürk

Yorumlar

5
 • FzlFzl

  4 yıl önce Şikayet Et Enes Kaya. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değil. Avrupada denizin doldurulduğu ve son derece modern şehirlerin hızla yükseldiğini göz önüne alırsak İstanbul gibi kalabalık şehirlerde bu gibi inşaat yöntemleri ile kalabalık nüfüsa hitab eden geniş sosyal alanların ve miting bölgelerinin yapılması son derece elzemdir. Deniz taşkınları okyanus kıyısı olmadığı için pek muhtemel değildir. Yine de varsa bir risk payı mutlaka gerekli hesaplar yapılacaktır.
  Toplam beğeni
 • h.poyraz

  4 yıl önce Şikayet Et Sayın Başbakanım Allah razı olsun... 1 milyon kişi yanın da diğer partilerin de doldurabileceği 5 10 bin kişilik luna parklar yaparsanız hem onları da incitmemiş olursunuz.. Yoksa orayı sizden başkası dolduramaz.. Sonra derler Ak parti kendisi için yaptı diye :))))
  Toplam beğeni
 • Analist

  4 yıl önce Şikayet Et İyi de.... Bizim memlekette insanlar genelde kendilerini mağdurinden sayanlar adına bir yerlerde toplanır, bir kaç provokatif unsur ve grup da bulunur ve olaya hak arama süsü verilir. Şimdi siz böyle büyük, güzel ve çalımlı bir meydanda neye ve kime isyan edebilir, neyi talep edebilirsiniz ki? "1 Mayıs"çıların elinden izin alamayacakları meydanları isteyerek mağdur olma hakkını da alırsanız, neyle başlayacak bunlar hak arama mücadelesine? Takvimler sessiz sessiz "2 Mayıs"ı gösterecek anlaşılan.
  Toplam beğeni
 • enes kaya

  4 yıl önce Şikayet Et Yazıklar Olsun. Hala akıllanmıyoruz. Bu yapılan İstanbul'a ve İstanbullulara ihanettir. İstanbul'da her yer gökdelen oldu. Şimdide deniz dolduruluyor. Yeter artık be. Yarın büyük bir depremde o denizin taşmayacağını kim kestirebilir? Ama ne hazindir ki anlı şanlı medyamız bu haberi yereceği yerde, övüyor. Yakışmadı Haber7!
  Toplam beğeni
 • hulusi cana

  4 yıl önce Şikayet Et Bazıları bağıra dursun!. Kimiler taksim taksim der deprenip durur. Milletin adamları da bu necip millete hizmet yolunda hayrlı hizmetlere imza atarlar. Helal olsun. Bu aziz millete daha nice güzel hizmetler etmeniz duası ile.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.