Haber 7

28 bin kişiye taşınma eğitimi

İstanbul Yeni Havalimanı’nın 30 Ekim’deki taşınma süreci için ikinci etap eğitimler başladı. Havayolu, yer hizmetleri ve diğer ilgili şirketlerin çalışanlarına saha eğitimleri veriliyor. Bu kapsamda toplam 28 bin 200 kişiye eğitim verilecek.
GİRİŞ 09.07.2018 09:25 EMLAK
Metin Boyutu
28 bin kişiye taşınma eğitimi

Dünyada ilkleri barındıracak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınma işlemleri için ikinci faz eğitimlere başlandı. Yaklaşık 28 bin kişiye verilecek saha eğitimlerinin tamamlanmasıyla birlikte, 31 Ekim 2018’de dünyanın en büyük havalimanının taşınma işlemi tamamlanacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda taşınma hazırlıkları devam ediyor. 31 Ekim 2018’de dünyanın en büyük havalimanının taşınma işlemleri gerçekleştirecek. Kusursuz bir taşıma operasyonu için, Haziran’da tamamlanan sınıf eğitimlerinden sonra 28 bin 200 kişiye saha alıştırma eğitimleri verilecek. Dünyada ilk kez, yıllık 70 milyon yolcuya ev sahipliği yapan bir havalimanı, 45 kilometre uzaklıktaki başka bir havalimanına taşınacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılmasına günler kala ORAT (Operasyona Hazırlık ve Havalimanı Transferi) süreci de hızlandı. 2 yıl önce başlayan süreçte, Haziran’da tamamlanan sınıf eğitimlerinden sonra şimdi de havayolu, yer hizmetleri ve diğer ilgili şirketlerin çalışanlarına ve saha eğitimleri verilmeye başlandı.

 

 

TAŞINMA İŞLEMİ DÜNYADA BİR İLK

25 Haziran’da başlayan ikinci kısım eğitimlerin 28 Eylül’de tamamlanması planlanıyor. İGA Havalimanı İşletmesi Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan; “30 Ekim’de tüm havacılık sektörü yıllık 70 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanının 45 kilodmetre kat ederek İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınmasını izlemeye hazırlanıyor. Bu, tüm dünyada bir ilk olacak. Nasıl şu an biz dünyadaki en iyi taşımayı gerçekleştirmiş havalimanlarından danışmanlık alıp sürece hazırlanıyorsak, bundan süreç sonrasında İstanbul Yeni Havalimanı çalışanları da dünyaya taşınma konusunda danışmanlık verecek. Bu büyük taşımaya hazırlanmak için hali hazırda Atatürk Havalimanı’nda çalışanlar ve İstanbul Yeni Havalimanı’nda ilk defa çalışacak personel için yoğun bir eğitim süreci programladık” dedi.

Eğitimler, apron ehliyetinin de dahil olduğu terminal ve bagaj hizmetleri bölgelerini içeren alıştırma saha eğitimlerini kapsıyor.

ALIŞTIRMA EĞİTİMLERİ 25 HAZİRAN’DA BAŞLADI

Bu çerçevede, saha programı esnasında havalimanı tanıtımı, apron giriş kapısı işleyişi, destek hizmetler, kargo, bagaj operasyonu, terminal alanları, pistler, gelen ve giden yolcu akışları, havalimanı güvenliği gibi konular işlenecek. Bu eğitimlerin ilki, Türk Hava Yolları, Havaş ve Çelebi çalışanlarından oluşan 194 kişilik grup ile 25 Haziran’da başladı. Yapılan planlar kapsamında toplam 28 bin 200 kişiye saha alıştırma eğitimi verilmesi planlanıyor.

TAŞINMA SÜRECİ 31 EKİM’DE BİTECEK

25 Ekim öncesinde yeni havalimanına, deneme uçuşları hariç, herhangi bir uçuş gerçekleştirilmeyecek. 25-30 Ekim tarihleri arasında ise Atatürk Havalimanı’ndan malzeme taşınması amacıyla yeni havalimanına sınırlı sayıda uçuş düzenlenebilecek. Taşınma süreci 30 Ekim gece 03:00’da başlayacak ve 31 Ekim gece yarısında bitecek. Malzemelerin taşınması için ağırlıklı olarak karayolu kullanılacak. Kırkbeş saatlik süreçte iki havalimanında da sınırlı uçuş olacak. 31 Ekim gece yarısından itibaren Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.