Haber 7

İki bakandan çiftçilere müjde! İşte şartlar...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacaklarını ve uygulamadan 218 bin çiftçinin faydalanacağını bildirdi
GİRİŞ 14.09.2018 10:41 EMLAK
Metin Boyutu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kameraların karşısına geçti ve canlı yayında ‘Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilerimize Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme’yi birlikte tanıttı.

10 YILA KADAR KİRALANACAK

Düzenleme ile ilgili konuşan Bakan Kurum, hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacaklarını ve uygulamadan 218 bin çiftçinin faydalanacağını söyledi.

 

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

 "10 günde bir kiralanma, satış bu işleri de sizlerle paylaşacağız. Çiftçilerimiz bizim için vatandaşımız ve çiftçilerimiz açısından önemli süreçte değişiklikler ve bu düzenlemeleri yapmak da bizim en önemli vazifelerimizden biri.”

1 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK PROJE

Bakan Pakdemirli ise şunları söyledi:

 "Ben de hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sayın bakanım bana bu projeden bahsettiği zaman destekleyeceğimizi kendisine söyledim. Ve sıkı ve hızlı bir çalışmadan sonra bu çiftçiye alınmış inisiyatifin üzerine ne koyabiliriz dedik? Bizim de bazı katkılarımız oldu. 218 bin çiftçiyi bu etkiliyor. Aşağı yukarı 1 milyon insanımızı etkileyen bir proje bu. Tabi yeni hükümet sisteminin de bir getirisi olması gerekiyor. Burada hızlı koordinasyon bizim için çok çok önemli. Bunlardan güzel örneklerden biri de sayın çevre bakanıyla birlikte olduğumuz bir proje.

Devlet vatandaşıyla malını mülkünü paylaşıyor. Sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınmış olacak. Çiftçi kardeşlerimiz kira bedelini ödeyerek tarım arazilerini ekip biçecek.

UCUZ KREDİ İMKANI

Bu düzenleme toplam arazilerin  yüzde 5’ini kapsıyor. Bunu da kayıtlı olacak hale getirdik ve çiftçi kayıt sistemine bu vatandaşlarımız kayıt olacaklar. Peki bunun getirileri ne? Kullanıcılar arazinin verimini artıracak. Çiftçi bundan sonra isterse araziyi satın alabilecek. Suyuna, sulamasına, traktörüne, daha iyi tohumuna yatırımını yapacak. Ucuz kredi imkanlarından faydalanacak, tarım sigortalarından faydalanacak ve kayıt altına alınan araziler bundan böyle tarımsal desteklerden faydalanacak."

ECRİMİSİL BEDEL NEDİR?

Ecrimisil; Hazine taşınmazının, İdarenin izni dışında gerçek veya tüzel kişilerce işgal veya tasarruf edilmesi sebebiyle, İdarenin bir zarara uğrayıp uğramadığına veya işgalcinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın İdarece talep edilen tazminatına deniyor.

Yorumlar

14
 • bilmem

  7 ay önce Şikayet Et et fiyatlari neden ucuzlamiyor. cunku sen al arkadas bu krediyi ek diyosun alanda ekmeyip alimsatima yatiriyor.ondan sonra hop yem disardan gelsin sonra et fiyatlari neden dusmuyor. bilmem.kac milyar tl hibe ve kredi vermisin geri donusundeki hasata hic bakmiyosun.
  Toplam beğeni
 • bilmem

  7 ay önce Şikayet Et bence ekilmesi icin verilen hibe ve ucuz kredilerin gercekten amacina uygun olarak tarima kullanilip kullanilmadigi kontrol edilsin. verilen uygun oranli krediler tarima uretimemi gidiyor yoksa ektim cikmadi diyerek para herturlu alimsatimlardami kullaniliyor. yeni kiralik yerler olsa ne olacakki.buralara destek diye ciftci belgesi almis tuccarlar yeniden basvuru yapacak devlet parasi gene uretime gitmeyecek.
  Toplam beğeni
 • Abdullah

  7 ay önce Şikayet Et Zaten Hazine araziler boş değildi. Yalnız kiralama vermiyorlardı.
  Toplam beğeni
 • Abdullah

  7 ay önce Şikayet Et 6 ay evvel maliye tespit için müracaatta bulundum. Daha gelmediler.Cimer bile müracaatta bulundum. BOŞ
  Toplam beğeni
 • Misafir

  7 ay önce Şikayet Et mazot 6,30 diyenler çiftçiye 4 liradan veriliyor lütfen doğru bilgi ile yorum yapın. senin arabana aldığın gibi değil yani
  Toplam beğeni
  • Ali Osman

   7 ay önce Şikayet Et Nerede 4 tl den veriliyor.Yalan söyleme 6.39 dan alıyoruz ve kayıtlı çiftçiyiz.Yatları olanlarla karıştırdın sanırım
   Toplam beğeni
  • Muamma

   7 ay önce Şikayet Et Mazot 6.30 değil evet haklısın mazot 6.90.kulaktan dolma laflarla yorum yapmayalim.ciftci mazotu 4 tl den almıyor sadece öyle olacağı söylendi gerisi gelmedi malesef .Ama şu bir gerçek milyon dolarlık yatların mazotu 2 bilemedin 3 tl memlekette.ha aksini ispat edersen şimdiden teşekkür ederim en azından bir çiftçi olarak bu 4 tl ye mazot hangi pompadaymış öğrenmiş olurum
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.