Haber 7

Bir yılın en düşük seviyesinde! Duyan bankaya koştu

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla düşmeye devam ediyor. Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası sonrası özel bankalarda da faizler hızla düşünce konut kredisi faiz oranları 2019 yılının dip seviyesini gördü.
GİRİŞ 24.08.2019 13:27 EMLAK
Metin Boyutu
Bir yılın en düşük seviyesinde! Duyan bankaya koştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 25 Temmuz'da yaptığı 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından bankalar da kredi faiz oranlarında indirime gitti. Bu hamleden sonra kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası özellikle konut sektörünün hareketlenmesine neden oldu.

 

EYLÜL AYINDA REKOR BEKLENİYOR

Kamu bankalarının ardından özel bankaların da kredi faiz oranlarını aşağı çekmesi konut kredisi faiz oranları ve yıllık ortalama faiz dikkate alındığında son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüşle beraber vatandaşın konut kredisi talebi artış gösterdi. Vatandaşın kamu bankalarına rekor sayıda kredi başvuru yapması sonucu Ağustos ve Eylül ayında ipotekli konut satışları rakamlarının rekor tazelemesi bekleniyor. 

 

İKİ HAFTADA 1,13'E GERİLEDİ

Merkez Bankası verilerine göre konut kredisinde 26 Temmuz'da yüzde 20.49, 2 Ağustos'ta ise yüzde 18.45 olan yıllık ortalama bileşik faiz, 9 Ağustos'ta yüzde 13.64'e geriledi. Konut kredisinde 1 haftada 4.7, 22 haftada ise 6.8 puanlık düşüş oldu. Aylık faiz ise 2 haftada yüzde 1.70'den 1.13'e geriledi.

VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Konut kredilerindeki bu gerileme vatandaşın da yüzünü güldürdü. Öyleki, 28 Haziran'da aylık yüzde 1.7 faizle çekilen 500 bin lira tutarında, 120 ay vadeli konut kredisinde toplam ödeme 1 milyon 248 bin TL iken, bu tutar 9 Ağustos'ta 915.8 bin TL'ye indi.

Tüketicinin ödeyeceği toplam faiz 333 bin TL azalarak 748.4 bin TL'den 415.8 bin TL'ye geriledi. 500 bin TL'lik kredide faiz yükü 26 Temmuz'daki oranlara göre ise 2 haftada 260 bin TL azaldı. Faiz düşüşü, konut kredisini de haftalık bazda 4 ay aradan sonra ilk kez artırdı. Konut kredisi hacmi 2-9 Ağustos arasında 251 milyon TL artarak 178.7 milyara çıktı.

Yorumlar

29
 • Mağdur

  3 hafta önce Şikayet Et Sabit oranla faiz çekenlere yapılandırma istiyoruz...
  Toplam beğeni
 • Tamer kara

  3 hafta önce Şikayet Et Valla yüzde sıfır faiz olsa 0.00 da olsa kredi çekmem geçim derdi zor hiççc borca bulaşmam o kadar.
  Toplam beğeni
  • Esra

   3 hafta önce Şikayet Et Geçim derdi zor oldugu icin degilde, FAIZ HARAM OLDUGU IÇIN çekmem deseydin daha dogru olurdu ,bir MÜSLÜMAN için. Ama nerde bizim Müslümanlarin bütün derdi geçim olmuș . HARAM HELALI UMURSAMAYAN BIR TOPLUM OLDUK
   Toplam beğeni
 • Kenan

  3 hafta önce Şikayet Et Bunu firsata cevirenlerde mutayitler oldu. Adamlar aninda 50 bin lira fiyat artirdilar. Adamlar diyor bu parayi ya bankaya vereceksiniz yada bize.
  Toplam beğeni
 • İsmail

  3 hafta önce Şikayet Et Faiz tabiki haramdır.ama katılım bankalarına bi çift sözüm var.faizin adını değiştirmişsiniz.ya kardeşim siz alıp bize fark koyup satıyorsunuz hem de faizden fazla tutarlarla.anlamak mümkün değil.Rabbim size muhtaç etmesin...
  Toplam beğeni
  • Esra

   3 hafta önce Şikayet Et Sen arasindaki farki anlamadiysan ,senin kafa biraz basmiyor demektir.
   Toplam beğeni
 • Şaşkın

  3 hafta önce Şikayet Et Ev kredisi faiz oranları düşüyor Bu sefer de ev fiyatları yükseliyor :(
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.