Haber 7

Yabancıya konut satışı yılın ilk yarısında 20 bine yaklaştı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), yabancılara yapılan konut satışlarının 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68,9’luk artış ile 19 bin 952'ye yükseldiğini açıkladı.
GİRİŞ 30.08.2019 13:08 EMLAK
Metin Boyutu
Yabancıya konut satışı yılın ilk yarısında 20 bine yaklaştı

GYODER, "GYODER Gösterge - Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019-2. Çeyrek Raporu"nu yayınladı.Buna göre, kredi faizlerindeki düşüşün gayrimenkul satışlarını artıracağı ifade edildi.

 

Raporda, yılın ilk yarısında gayrimenkul sektörü ile ilgili gelişmeler, "2019 yılı ikinci çeyrek konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 27'lik bir düşüş göstererek 249 bin 363 adet seviyesinde kapandı. 2019 yılı ilk 6 aylık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22’lik bir düşüşle 505 bin 796 adet oldu." şeklinde açıklandı.

Konut satışlarındaki daralmada ipotekli satışlar etkili oldu 

 

Yılın ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemine göre ilk el satışlarda yüzde 38,6, ikinci el satışlarda ise yüzde 17 düşüş görüldü.

İpotekli konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında yaklaşık yüzde 60,2’lik bir düşüş gerçekleşirken, taleplerde yaşanan daralmada ipotekli satışların etkili olduğu görüldü.

İpotekli satışların dışında diğer satışlarda ise ikinci çeyrekte yüzde 10,9 aşağı yönlü hareket izlendi. Taleplerde yaşanan daralmaların konut fiyatlarındaki etkisi de görülmeye devam etti. Konut fiyat endeks artışında yılın ilk çeyreğinde de görülen ivme kaybı 2019 yılı ikinci çeyreğinde de görüldü. Mart ayı itibarıyla yüzde 3,45 olan Merkez Bankası konut fiyat endeksi yıllık artışı Mayıs ayında yüzde 1,57’ye kadar geriledi. 

Yabancıya konut satışı yüzde 68,9 arttı 

Rapora göre, yabancılara yapılan konut satışları 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68,9’luk artış ile 19 bin 952'ye yükseldi.

2019 yılı ikinci çeyrek bazında ise geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 58,5’lik büyüme gerçekleşti. Toplam satışlar içinde yabancılara satışın aldığı pay ise ikinci çeyrekte yüzde 4,1 seviyesinde gerçekleşti.

İkinci çeyrekte yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yüzde 44,3 pay ile İstanbul, ikinci sırada yüzde 21,2 pay ile Antalya yer aldı. Aynı dönemde konut satışlarında Türkiye'yi tercih eden ilk üç ülke ise sırasıyla Irak, İran, Rusya Federasyonu oldu.

Yorumlar

10
 • Miraç

  2 hafta önce Şikayet Et Her taraf iğrenç çok katlı binalarla dolu.. Estetik desen sıfır. Binalardaki dairelerde kalite de desen sıfır. Boş yatırım. Dayaklılık olarak ömürleri 50 senedir. Müteahhitler sağlam ev yapmıyorlar çürük evler yapmaya devam ediyorlar.
 • Galip

  2 hafta önce Şikayet Et Paramız pul oldu tabi alırlar. Yüz bin dolara dün alamadığı evi bugün alıyorlar
 • orhan

  2 hafta önce Şikayet Et türkiyede emekli olan ve emekli parasını nerede yiyeceğini bilemeyen 400.000 türk vatandaşı başta israil, ingiltere, rusya, almanya, amerika ve kanada olmak üzere yurt dışında ev almışlardır. vatandaşlarımızın türkiyeden ev almalarını teşvik etmek için tüm vergi ve harçlar kaldırılmış ve aldıkları evin % 50 si kendilerine hibe olarak iade edilmiştir. böylece yurt dışına önemli miktarda döviz çıkışı önlenmiştir. tüm yetkililerimizi ve devlet büyüklerimizi gösterdikleri hassasiyetten dolayı tebrik ediyoruz. TÜRKİYE HEPİMİZİN... imza yahudiler, ingilizler, almanlar, ruslar, araplar ve diğerleri...
 • hayde

  2 hafta önce Şikayet Et doğru gerçekten patladı:)
  Toplam beğeni
 • Beton

  2 hafta önce Şikayet Et Ahhh ahhh
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.