Haber 7

Ev alıp satacaklar dikkat! Tapu harcında yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konut alım satımında az tapu harcı ödemek için evin değerinin düşük gösterilmesi dönemini bitirecek vergi düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı
GİRİŞ 02.11.2019 16:00 EMLAK
Metin Boyutu
Ev alıp satacaklar dikkat! Tapu harcında yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,"Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak beyan değeri neyse onu göstermeyebiliyor. Adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, değer neyse buna ilişkin tapu harcının o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki haksızlığı da gidermiş olacağız" dedi.

 

 

Bakan Kurum, 'akıllı şehirler' projesi olduğunu hatırlatarak, "Coğrafi Bilgi  Sistemleri Genel Müdürlüğümüz bünyesinde artık bilgilerin tek genel müdürlükte toplandığı ve genel müdürlük bünyesinde tek portal üzerinden tüm Türkiye'ye, ilgili kurumlara dağıtıldığı sisteme geçiyoruz. Bunun için kararname hazırlığı içindeyiz. Bittiği zaman yapacağımız düzenlemelerle birlikte tüm belediyelerimiz dijital olarak imar planlarını yine tapu kadastro, alt yapı, harita bilgilerinin hepsini bu genel müdürlük bünyesindeki portaldan elde edecekler. Bu, bilgi kirliliğini de ortadan kaldıracak, daha hızlı işlemler yapacak adımları atacağız" diye konuştu.

KAÇAK YAPILAŞMAYA 'AKILLI GÖZ'

 

 

Türkiye’de 16 milyon yapıyı 3 boyutlu olarak ayağa kaldırdıklarını ifade eden Bakan Kurum, "Binaların oturum alanları artık elimizde dijital olarak mevcut. Bu bilgiler sayesinde bundan sonraki süreçte 'akıllı göz' diyeceğimiz sistemlerle birlikte kaçak yapılaşmaya ilişkin ciddi bir adım atacağız. Yapılan kaçak yapıları anında tespit etmek suretiyle gerekli cezai işlemleri yapacağımız önemi bir düzenlene olacak. İstanbul’da dijital bir şehir kuruyoruz. Esenler bölgemizde 60 bin konutu içeren içinde her türlü akıllı konutlara dair her türlü projenin yer aldığı bir projeyi de burada kuruyoruz. Türkiye’de belediyelerimizle bu tür uygulamaların sayısını artıracağız" ifadelerini kullandı.

'ADALETSİZLİĞİ GİDERECEĞİZ'

Bakan Kurum, soru üzerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve daha az tapu harcı ödemek için evin değerinin düşük gösterilmesi dönemini sona erdirecek düzenlemeyi değerlendirdi.

Bakan Kurum, "Vatandaşımız konutu kaç liradan alıp, satıyorsa aynı değerden de tapuda bedelini göstersin, şu anda haksız bir rekabet söz konusu. Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak beyan değeri neyse onu göstermeyebiliyor. Adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, değer neyse buna ilişkin tapu harcının o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki haksızlığı da gidermiş olacağız" dedi.

'SPK ONAYLI EKSPERTİZ FİRMALARI YAPACAK'

Türkiye’de 20 milyon bina olduğunu, her yıl 1 milyon 200 bin konut satışı gerçekleştiğini, bunun yaklaşık 600 bininin yeni, diğerlerinin ikinci el olduğunu vurgulayan Kurum, "Gayrimenkul firmaları sattığı değerlerin gerçeğini beyan etmek zorundadır. Buna ilişkin birçok firma çalışmaktadır. Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de yapılacak, aynı zamanda SPK onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak. Bir binada birkaç derleme olduktan sonra 3 boyutlu haritalarla o değerlemeleri katına göre genel müdürlüğümüz dağıtacak. Bu bir süreç alacak. 20 milyon binanın değerlemesi kolay değil. SPK lisanslı firmalarca yapılmış değerlemeler var. Onları da dikkate alacağız, bu değerlemelerin bir kısmı da elimizde mevcut. Ortadaki haksızlığı, adaletsizliği gidereceğimiz önemli bir adım atacağız bu sayede."

Yorumlar

27
 • Antalyali

  1 hafta önce Şikayet Et Emlakçılar ait düzenlemeler ve yetkiler yürürlüğe girse ortada afaki rakamlar olmaz.gayrimenkulkerin gercekdegeri belli olur.fiyatlardada kimse oyun oynayamaz.
 • Mehmet Akif

  1 hafta önce Şikayet Et Murat kurum sen tam bir Adaletsiz ve vicdansizsin.
  Toplam beğeni
 • Özer

  1 hafta önce Şikayet Et Belediyede 100 bin degeri olan bi daireden 4000 tl.tapu harcı alınıyor.bu yeni düzenleme ile 8000 ne çıkacak bunun neresi adalet.bizdemi hata var sizdemi bilemedim sayın bu kanunu çıkaranlar.4 ay öncesi elektrige %50..dogalgaza %50 ye yakın zam yaptınız bunuda adaletsizlik bitsin diyerek çıkardınız vatandaş neyapar nasıl yaşar bilmessiniz.2020 tl .ile gelin bi yaşayın.adalet olacaksa tapu degerlerini arttırın,önemli deyil belediye ve tapu harçlarını düşürünkü gerçek adalet olsun
  Toplam beğeni
 • taner

  1 hafta önce Şikayet Et bence bu vergilerin sınırı olmalı inşaaat firmasından alınmalı verginin çoğu gariban napsın asgari ücret alır vergisini öder tofaş araba alır vergisini sigortası yüksek öder şu elektirik vergisi öder gariban napsın bur güldün şu insanların yüzünü
  Toplam beğeni
 • dadaş

  1 hafta önce Şikayet Et Sadece tapuyla olmuyor ancak evlerin maliyetler artar hem alıcı hemde satıcı(müteahhit) açısından vergininde düşürülmesi gereklidir.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.