Haber 7

Mehmetçik ismi nereden geliyor?

TSK'nın yayın organı Silahlı Kuvvetler Dergisi, Türk askeri için kullanılan Mehmetçik isminin nereden geldiğini yazdı.
GİRİŞ 14.09.2014 12:24 GÜNCEL
Metin Boyutu
Mehmetçik ismi nereden geliyor?

Türk askeri için yıllardır herkes "Mehmetçik" dedi ancak bugüne kadar kimse neden asreke Mehmetçik dendiği üzerinde fazla kafa yormadı. Askerler için neden bu ismin kulanıldığına ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dergisinde yer verildi.

"VAH MEHMETÇİK, VAH"

TSK bünyesinde çıkarılan Silahlı Kuvvetler Dergisi, Mehmetçik"in hikayesini yazdı. Buna göre;

Ocak 1912'de Trablusgarp'ta Tobruk Savaşında bir subayın yanında çarpışan Mehmet isimli asker şehit düştü. Onbaşı, subaya dönüp "Kumandan Mehmet şehit düştü" diye bağırdı. Subay da "Vah Mehmetçik, vah" diye karşılık verdi. Subayı duyan diğer askerler şehit düşen askerin ismini Mehmetçik sanıp "Mehmetçik şehit düştü" diye bağrıştı. Arap askerler ise dilleri dönmediğinden, "Muhammedçik, Mhumammedçik şehit oldu" diye bağırdı. Alay yazısı da deftere "ilk şehidimiz Mehmetçik" diye yazdı. O gün şehit düşen, gazi olan ama adı bilinmeyenlerin hepsine Mehmetçik denildi.

Yorumlar

7
 • sara anamaria

  2 yıl önce Şikayet Et haaa...
 • kadir şahin

  3 yıl önce Şikayet Et muhammed ve mehmed ismi ayni yazilir محمد muhammed isminin yanlis okunmasiyla ortaya cikmistir
 • hasan söenmez

  4 yıl önce Şikayet Et Hic biriniz burda mehmet ismin sahte bir isim oldugunu yazmadiniz yaziklar olsun.türkiyede zamaninda Muhammed ismi yasakliydi.Muhammed ismi isteyen ailelere mehmet ismini koydurdular.
  Toplam beğeni
 • Mehmet

  4 yıl önce Şikayet Et Kim Inanir, Kadir inanirmi?????. Tabiki degil, Muhammed kimdir onu bilmek gerekir, Muhammed Ahlaksizliga karsi Cihad eden anlamina gelir, yani Muhammed Türkcede Mehmet olduguna göre, Mehmetten Türeyen Mehmetcik, Ahlaksizliga karsi Mücadele den yani cihat eden anlamina gelirki, ortada bir oyun oldugu bellidir, kimseye kizmamak gerekir, herkes kendi kismetine düseni yapar, lakin dogru yol Kur-an YOLU dur, TSK nin neye hizmet ettigi belliydi, simdi iyice ortaya cikti, kisacasi, akil yolundan ayrilip eglence dünyasina girmis, dergi bile yayinliyorsa, baska izahati yoktur, dergi de SEKAR dir, Herneyse hayirli olsun TSK nin yeni mehmetcik tarifi´de akil sahiplerine yutturamazlar bunuda unutmasinlar.
  Toplam beğeni
 • Kamil CANDAN

  4 yıl önce Şikayet Et مهمت (MEHMET) ile محمد (Mohammed) farklıdır. "Mehmet" maalesef "Mohammed" ismine tahammülü olmayan yunan tohumu ya da ingiliz uşakları ittihat ve terakkicilerin marifetidir. Mehmet Mohammed demek değildir. Gerisi hiyake!
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.