Haber 7

Bakan Yılmaz'dan okul servisi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul servislerinde alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin açıklama yaptı
GİRİŞ 12.10.2017 13:56 GÜNCEL
Metin Boyutu
Bakan Yılmaz'dan okul servisi açıklaması

Bakan Yılmaz, 2002 yılında iktidara gelen AK Parti’nin eğitim alanındaki faaliyetlerini anlattı. Eğitime çok önem verdiklerini ifade eden Yılmaz, eğitimde başarı yakaladıklarını, bu başarının da milli gelirden eğitime ayrılan kaynağın fazla olmasından kaynaklandığını söyledi.

Bakanlık olarak “güvenli okul” projesi yürüttüklerini anlatan Yılmaz, İçişleri Bakanlığınca 762 okulun birinci derece riskli okul olarak belirlendiğini ve bu çerçevede ASELSAN ile protokol imzaladıklarını kaydederek, “Bu protokolle okulların hepsini biometrik kameralı görüntüleme sistemine geçireceğiz. Biz 48 milyon TL ödeneği bu yıl yaptık. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilave katkı istediğinde bu rakamı arttıracağız. Yine okullarda güvenlik tedbirleri amacıyla 150 rehberlik öğretmenine hizmet içi eğitim verdik. Danışmanlık tedbiri kapsamında 580 formatör ve 15 bin uygulayıcı yetiştirdik” diye konuştu.

OKUL SERVİSLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLER

Yılmaz, okul servis sürücüleri eğitimi ve okul taşıtları rehber personel eğitimi kurs programlarını başlattıklarını dile getirerek, “8 bin 500 kişi kursiyer eğitimi aldı, 7 bine yakın kişi sertifika aldı. Okul servis araçları bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediye Kanunu uyarınca okul servisleri dahil her türlü servislerle ilgili düzenleme yetkisi belediyelere bırakıldığından yeni yönetmeliğin İçişleri Bakanlığınca çıkarılması kararlaştırıldı. Yeni taslağa göre servis araçlarının teknik niteliğini Ulaştırma Bakanlığı, güvenlik ve denetim işlerini İçişleri Bakanlığı, araçlarda bulunacak personel eğitim ve servislere ilişkin hizmet satın alma işlemleri Milli Eğitim Bakanlığınca olacak.

Şoför ve rehber personel sertifika alma zorunluluğu getirildi. Eğer taşımacılar ve taşıma personeli bazı suçlardan dolayı haklarında kovuşturma başlamışsa, dava neticelenmesini beklenmeden dahi bu faaliyette yer almayacak. Yine engellilerin okul servislerine ulaşmasına yönelik de düzenleme getiriliyor. Güvenlikler arttırılıyor. Üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuklar ve araç takip sistemleri olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde evlatlarımıza daha iyi hizmet sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“AYLIK RAPORLAR İSTEYİN”

Eğitim yaptırımlarının takibini istediğini ifade eden Yılmaz, “Ben hemen hemen il müdürlerime, il müdür yardımcılarıma söylüyorum ama sizlerden de istirham ediyorum aylık raporlar isteyin. Mutlaka velileri arasınlar, velilere okul ile bir sıkıntınız var mı, servisle, öğretmenle, yöneticilerle ilgili bir sıkıntınız var mı diye sorun. Bu çalışmalar size aktarılsın. Bunun içeride düzeltileceğine inanıyorum. Eğer olmasa da bize iletilirse çok daha iyi bir netice alırız” dedi.  

Kaynak : İHA

Yorumlar

10
 • mehmet

  11 ay önce Şikayet Et Fulbrihgt önce kaldırınız
 • ihsan

  11 ay önce Şikayet Et bakan bey hala eğitimin millileşmediği görülüyor bunca zamandır ne yapılıyor mukayyet olun işlere
  Toplam beğeni
 • güzelsöz

  11 ay önce Şikayet Et sensörlü koltuğu geçtik koltuk yok çocuklara en az 4-5 öğrenci ayakta gidiyor...okul yönetimi ve milli eğitim duyarsız...servis şirketi istemiyorsa binmesin modunda....gerçekler böyle...
 • Sekül

  11 ay önce Şikayet Et İş ve okul servisleri kaldırılmalı işveren işçiye iett kartı vermeli aynı yemek kartı gibi... Öğrencilere ve öğretmenlerede toplu taşıma ücretsiz olmalı... Böylece hem trafik rahatlar hem öğrenciler ölmez.
  Toplam beğeni
 • Haydar

  11 ay önce Şikayet Et servislerin denetimi 1 milli eğitim personeli ile 1 trafik polisi ve 1 mahalli karakol polisi yada Asayiş polisi ve belediye nin ilgli kisisi karayollarindan teknisyen son olarak da sgk ve vergi dairesi memurunun hepsinin onayiyla yapilacak tek tek incelenecek bir tanesi onay vermez se o okul servisi o donem okul servisi yapamayacak her donem kontrol edilecek hem korsan hemde canlarimizi emanet edebilecegimiz kişiler bu isi yapar hemde 1 minibüs alan okul servis işi yapamaz
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.