Haber 7

SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Çalışanların çoğu bir iş yerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da sigortası yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.
GİRİŞ 23.01.2018 11:38 GÜNCEL
SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 35.2'si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren  SGK'ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor veya eksik yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatan primler de var. Bu nedenle yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT!

Yasa, primi eksik yatana ya da yatırılmayana 'hizmet tespit davası' açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti.  Yargıtay da  SGK'yı değil işçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

sigorta primi ile ilgili görsel sonucu

ŞAHİT VE BELGE YETER...

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa 'iş mahkemesine' mutlaka tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için delil olarak kullanılabilecek kalemler şunlar:  SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi.

İlgili resim

MUTLAKA SORGULATIN!

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde  SGK, 'hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi' diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın İş Mahkemesi'nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını  SGK'ya giderek ya da 'turkiye.gov.tr (e-devlet)' sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

İlgili resim

Yorumlar

46
  • Hüsamettin Aytaş

    23 saat önce Şikayet Et Ben 01/ Aralık 1982 de yedek subay olarak askere gittim. 31 mart 1984 te terhis oldum. 4 aylık yedek subay öğrenciliğinden sonra 01.Nisan 1983-31.mart tarihleri arasında Gaziantep 122. seyyar jandarma alayı Oğuzeli Taburunda 12 ay yedek subay olarak görev yaptım. Halen devam etmekte olan SGK sicil numaramı da yedek subay iken aldım. Askerlik sonrası aynı sicil no ile 10.09.1984 tarihinde memuriyete atandım. Bu günlerde emekli dilekçesini verdim. Ancak e-devletten hizmet dökümüme baktığımda birde ne göreyim ki 12 ay maaş aldığım yedek subaylık dönemindeki hizmet dökümü yoktur. Halbuki 12 aylık dönemde benden SGK ya halen kullandığım SGK sicil numarama prim kesilmiş ve yatmıştı.
    Toplam beğeni
  • ÖMÜR

    1 hafta önce Şikayet Et Prim gününü dert etmiyoruz .Prim günü dolsa yine vatandaş 65 yaşını bekleyecek,oda ömrü yeterse tabi.diyelim ki ömrü yetti.bu sefer ağzında diş yok ki maaşını çatır çatır yesin :=)))))komik ama bunlar gerçek.
    Toplam beğeni
  • NE ZAMAN

    1 hafta önce Şikayet Et Sayın yetkililer STAJ MAĞDURLARINA NE ZAMAN MÜJDELİ HABER GELECEK??
    Toplam beğeni
  • Eyt mağdurları

    1 hafta önce Şikayet Et Tüm mağdurlar için 2018 umut yılı olsun.
    Toplam beğeni
  • m etin caliskan

    1 hafta önce Şikayet Et emeklilik
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.