Haber 7

Beşiktaş'ta metro çalışmaları sırasında bulundu!

İstanbul Beşiktaş’taki metro çalışmalarında bulunan 3 bin 500 yıllık ve İstanbul’un eski mezarlıkları olduğu belirtilen kurgan tipi mezarlıkların bulunduğu kazı alanı görüntülendi
GİRİŞ 18.12.2017 11:03 GÜNCEL
Metin Boyutu

Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı’nın yanında devam eden metro istasyonu inşaatının çalışmaları sırasında bulunan tarihi kalıntılar geçmişe dair önemli bilgileri de ortaya çıkardı. 3 bin 500 yıllık olduğu belirlenen 35 mezarın tespit edildiği alan ise havadan drone ile görüntülendi. İstanbul’un en eski mezarlıkları olduğu belirtilen kurgan tipi mezarlıklara ulaşılan alanda devam edilen çalışmalar ise havadan görüntülerle gözler önüne serildi.

Görüntülerde bir yandan metro kazısına devam edilirken, diğer taraftan mezarlık bölümününde çalışmalarına devam ettiği görülüyor. Ayrıca mezarlar toplu halde görülüyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan, yaklaşık bin metrelik bir alanın daha kazılacağını ifade etti. Kızıltan, bölgede çok sayıda mezarlığa ulaşıldığını ancak yerleşim yerinin nerede olduğunu bilmediklerini dile getirdi.

“Erken Demir Çağı'ndan, İlk Tunç Çağı'na doğru inen bir süreç izliyor”

Kalıntıların önemli olduğunu ifade eden İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan,“Yaklaşık 2 yıldır bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alanda 1910’larda yapılan ve 1955’lerde Barbaros Bulvarının açılmasıyla yıkılan tramvay deposuna ait raylar açığa çıktı. Bu alanda sürdürdüğümüz kazılarda ise bir mezarlık alanı olduğunu gördük. Günümüzden yaklaşık 3 bin 3 bin 500 yıl önceye hatta Erken Demir Çağı'ndan ilk Tunç Çağı'na doğru inen bir süreç izliyor” ifadelerini kullandı.

Mezarlıkları bulunan insanların yerleşim yerinin şu an için tespit edilemediğini dile getiren Kızıltan, “Bizans’tan öncesine dair herhangi bir kalıntı mevcut değildi. Bizim sürdürdüğümüz metro kazılarıyla böylece Beşiktaş tarihi günümüzden en az 3 bin 4 bin yıl geriye gitmiş oldu. Böylece yazıdan önceki dönemlerini de bu kazı sayesinde tanımış olduk. Tabi bu mezarlarda yatan insanların bir de yerleşim yeri var bu çevrede muhakkak bir yerlerdedir ama nerede olduğunu bilemiyoruz. Önümüzde bin metreye yakın kazacağımız bir alan var, Biz bunun 800 metrelik bir alanında çalışıyoruz”diye konuştu.

 

Yorumlar

2
 • vatandaş

  1 yıl önce Şikayet Et Bir de oradaki iğrenç aynalı boruyu neden dikmişler? onu da kaldırsalar bari oradan. Hiç bir faydası yok Beşiktaşı çirkinleştiriyor. Sahil kesimlerine yüksek binalar, direkler, kuleler yapmayı da bıraksalar artık iyi olacak.
  Toplam beğeni
 • yoldaş

  1 yıl önce Şikayet Et yani sırf güzelim ülkemin kalkınmasını sekteye uğratmak inşaatı yavaşlatmak, yahu kardeşim İstanbul un hertarafı tarih onlarca büyük inşaatlar yapılıyor hiçbirinde neden birşey çıkmıyor acep çıkmaz çünkü anında vede yerinde yok ediliyor
  Toplam beğeni
 • kemal bey

  1 yıl önce Şikayet Et ben olsam işime bakar metroyu tamamlarım her yer tarih nereyi kassan çıkar bir şeyler ..
  Toplam beğeni
  • Çakır

   1 yıl önce Şikayet Et senin metronu kimse görmeye gelmez ama bu mezar buluntuları için binlerce turist ziyarete gelir, senin anlayışın kıt ve bozuk, kusura bakma
  • mübarekinsan

   1 yıl önce Şikayet Et behzat teyze oğlun mu iskitler ulan yazıdan bile önceki devirden bahsediliyor nerden buldun hemen türk ü zenci görsen nasılsın hemşerim diyeceksin
   Toplam beğeni
  • Behzad

   1 yıl önce Şikayet Et Oglum kurgan mezari o. Kurgan demek iskit demek. Iskit demek turk demek. Farkinda degilmisin?
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.