Haber 7

'TSK'nın bombaları sahte' iddiasına yanıt!

Milli Savunma Bakanlığı, Sözcü yazarı Saygı Öztürk'ün "Uçaklarımızın attığı bombalar sahte" iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.
GİRİŞ 22.12.2017 15:42 GÜNCEL
Metin Boyutu
'TSK'nın bombaları sahte' iddiasına yanıt!

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, geçen günlerde bazı basın organlarında, "Bu plan Mehmetçik için katliam planıdır" ve benzeri başlıklarla gerçeği yansıtmayan haberler yer aldığı bildirildi.

Söz konusu haberlerde Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve yurt dışından satın alınan genel maksat bombalarının patlama etkisinin düşük olduğuna dair yersiz iddiaların yer aldığı belirtilen açıklamada, "Habere konu olan mühimmata yönelik, 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren terörle mücadele harekatı ve Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yoğun miktarda kullanılarak atış sonuçları takip edilmiş ve olumsuz bir durum tespit edilmemiştir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca TÜBİTAK SAGE tarafından ABD ve diğer ülkeler orijinli Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki genel maksat bombalarının patlama basınç değerlerinin karşılaştırılması maksadıyla örneklemeli seçilen 41 adet mühimmata 'patlama basınç ölçümü' testleri icra edilmiş ve patlama tesir değerlerinde bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, envanterde bulunan söz konusu mühimmatın patlama etkisinin düşük olduğuna dair bilimsel ve gözlemsel bir veri bulunmayıp, mühimmat tüm harekat şartlarında etkinlikle kullanılmaktadır."

SAYGI ÖZTÜRK'TEN AKILALMAZ İDDİA

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, "Maalesef uçaklarımızın attığı bombalar sahte… Son bir ayda, Van, Şırnak, Bitlis bölgesinde çok net iki olay var. 7 kişilik terörist guruba üç bomba atılıyor, 25-30 metre yakınlarına düşmesine rağmen bir terörist yaralı kurtuluyor. Diğer olayda uçak bombası, ağaç altında oturan iki teröristin 8 metre dibine düşüyor ancak bunlar da hiçbir şey olmamış gibi kalkıp gidiyor. Bu nasıl bir iş? Normalde tek bomba 300 metre mesafede ne varsa öldürür. Bombaları üreten de ABD firmasıdır." diye yazmıştı.

Kaynak : AA

ETİKETLER

Yorumlar

37
 • vatandaş3

  1 yıl önce Şikayet Et abd nin verdiği bombalar patlamayabilir.Çünkü yazılım kıntrolü uzaktan değiştirilebilir.Ancak ülkemizin ürettiği bombalar %99patlar.Çünkü çok testlerden geçiyor ve yazılımı kendimizin özgündür diye biliyorum.
  Toplam beğeni
  • veysel

   1 yıl önce Şikayet Et Allahina kurban. Yazilim muhendsimisin mubarek
   Toplam beğeni
 • hakan

  1 yıl önce Şikayet Et İhaların attıklarında arada oluyor, diye ben de duydum. Ancak F-16 ların attığında patlama olmama ihtimali çk zayıf. hiçbir şirket riski almaz.
  Toplam beğeni
 • Fatih

  1 yıl önce Şikayet Et İki askeri yetkili birbirini yalanlıyor ve buda amarikanın bombası için. Kahrolsun Amerika ver bi Marlboro misali
  Toplam beğeni
 • A.Colak

  1 yıl önce Şikayet Et Bu iddia yi yazana sahte mi degilmi diye onun uzerinde test yapsinlar haliyle sahte oldugunu solemis Denemek lazim!!!!
  Toplam beğeni
 • Hüsamettin ŞENER

  1 yıl önce Şikayet Et Balkan savaşında Batı Böyle hillelere baş vurmuştu. Mermiler hemen önlerine düşüyordu askerin.Şimdi Kontrollü imal ediliyor her mermimiz. Terör gazetelerinin yazarlarının gönlünden geçtiği gibi olmuyor...
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.