Haber 7

Sözcü'nün düzmece haberine Diyanet'ten cevap!

Diyanet İşleri Başkanlığınca, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunulduğuna dair haberlerin asılsız olduğu bildirildi.
GİRİŞ 02.01.2018 21:59 GÜNCEL
Metin Boyutu
Sözcü'nün düzmece haberine Diyanet'ten cevap!

Diyanet İşleri Başkanlığınca, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan başkanlığın, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberlerin asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

"DİNİ TERİMLER SÖZLÜĞÜ" İSİMLİ YAYINDAKİ MADDELERİ ÇARPITIP BÖYLE BİR İDDİA ÜRETTİLER

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, başkanlığın "Dini Terimler Sözlüğü" isimli yayınındaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmenin iyi niyetle izah edilemeyeceği belirtildi.

"BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPILMADI"

Bazı basın yayın organlarında yer alan başkanlığın, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklama yaptığına dair haberlerin asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir."

"DEFALARCA BU KONUDAKİ GÖRÜŞÜMÜZÜ KAYDA GEÇİRDİK"

Açıklamada ayrıca, kurum tarafından düzenlenen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların sonuç bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceğinin defalarca kayda geçirildiği bildirilerek, Din İşleri Yüksek Kurulunun görüşünün de bu yönde olduğuna işaret edildi.

TWITTER'DA "DİYANET KAPATILSIN" KAMPANYASI

Sözcü Gazetesi'nin söz konusu düzmece haberinin ardından, iddialar gün boyunca yerli ve yabancı bazı internet sitelerinde dolaşıma sokulmuştu.

Gazetenin kasıtlı tezviratının ardından, Twitter'da da eş zamanlı "Diyanet kapatılsın" kampanyası başlatıldı.

DÜNYA GÜNDEMİNE BİLE SOKTULAR

"DiyanetKapatılsın" şeklinde başlık saatlerce TT listesinde ilk sırada tutuldu. Başlık aynı zamanda Dünya Gündemi'nde de ilk sırada yer aldı.

Yorumlar

80
 • şevket

  1 yıl önce Şikayet Et diyanet kafasına göre fetva vermiyorki dinde azami noktalar var.bunlar 9 yaş diyor 9 yaşındaki hiçkimse türkiye şarlarında rüşt olmaz en minumum 13-14 te başlar bu dine göre başlangıç. Şu an türkiye şartlarında ortalama evlilik şu kadınlarda 30 erkeklerde 35 i buluyor.bunlar dine muhalif oldukları için malzeme bulmuş gibi saldırıyorlar.kendi nikahdız gayrimeşru yaşantılarını ortaya dökülse insanmı bunlar denir.
  Toplam beğeni
 • ulkuhan

  1 yıl önce Şikayet Et allahım yıllardır aynı tereneler bu hainlerin yazdığı tiyatroda yer almayı ne zaman reddedecek bu ahmaklar ordusu...allah sonumuzu hayr etsin...şeytanın sözcüsüne de bu hainliğinden dolayı millet adına tazminat davası açılsın LÜTFEN YETER ARTIK
  Toplam beğeni
 • Anadolu

  1 yıl önce Şikayet Et Bu durumu hiç yadırgamaya gerek yok.. İRAN daki gösterileri organize edenler ile SÖZCÜ gazetesine bu haberi yaptıranlar aynı kaynak. Yıllardır dine diyanete saldırıp ülkeyi kaosa sürüklemek için gerçek sahiplerine uşaklık edip duruyorlar. Çok şükür Türkiye artık o Türkiye değil.. Kim sahip kim uşak hepimiz biliyoruz...
  Toplam beğeni
 • İBRAHİM

  1 yıl önce Şikayet Et sözcü kapatılsın daha iyi olur çünkü fitne yaratıyor .
  Toplam beğeni
 • BÜLENT DUMAN

  1 yıl önce Şikayet Et sorumsuzca yanıltıcı haber yapmanın cezası olmalı
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.