Haber 7

İran'dan gösterilerle ilgili son dakika açıklaması

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ülkesinde son günlerde gerçekleşen "rejim karşıtı" gösterilerin sona erdirildiğini iddia etti.
GİRİŞ 03.01.2018 16:57 GÜNCEL
Metin Boyutu
İran'dan gösterilerle ilgili son dakika açıklaması

İran devlet televizyonuna konuşan Caferi, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür." ifadesini kullandı.

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin, cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü vurgulayan Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı." dedi.

ABD, İSRAİL, SUUDİ ARABİSTAN

Caferi olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İran yönetiminin çağrısıyla, rejim yanlıları bugün Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde "rejime destek" mitingi düzenlemişti.

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 24 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumlar

9
 • Avrupa

  1 yıl önce Şikayet Et Cumhurbaskanimiz Islam ülkelerini bir araya getirip beraber hareket edilirse ortadoguda ve Islam ülkelerinde at oynatamazlar bence. Denizdeki binlerce kücük baliklar bir arada hareket edince büyük baliklar birsey yapamiyor.
  Toplam beğeni
 • Almuslu

  1 yıl önce Şikayet Et ABD nin ülkemize uyguladığı vizenin kaldırılması ile İran da meydana gelen protestoların aynı hafta içinde olması sadece tesadüf mü acaba
  Toplam beğeni
 • Hakkarili

  1 yıl önce Şikayet Et Bazı yorumcuların gerici oldukları için yazılarıda safsata ve boş..Ben bu yazıda Iran rejimin gitmesi bölgeye faydası mı, yoksa zararı mı olur?Konusunu deyinmeyeceğim.Sadece Irannın kendi halkına yaptığı zulümden,stratejik planlarından ve"ŞİİZM DOKTRİNİ" uğruna halkını nasıl aç bıraktığından bahsedeceğim.
  Toplam beğeni
  • Hasan

   1 yıl önce Şikayet Et Özgürlük demek başkalarından direktif almadan hareket etmek demektir islam şeriatını uygulamak bir yönetim biçimidir özgürlüğün kısıtlanması demek değildir. İran'da abd ingiliz israil üslerini ürünlerini bulamazsın. Kendi halinizi düşününüz önce
  • doğru söz

   1 yıl önce Şikayet Et Hadi ordan.Anlaşılan emperyalist güçler istediğini elde edemeyince,beyağı bi zoruna gitmiş.
   Toplam beğeni
 • mamelesiyapmamali

  1 yıl önce Şikayet Et iyran olaylari bastirsin bastirmasina bizler istemek bir musluman ulkenin abd israile yem olmasini ama bundan sonrada iyran icindeki axinliklari razi etmeli onlara ikinci sinif vatandas
  Toplam beğeni
 • Hamza

  1 yıl önce Şikayet Et Iran bitti
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.