Haber 7

7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak!

Sağlık Tehditleri Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı’nın zika virüsü raporuna göre batıda Kocaeli’ye, doğuda Giresun’a yayılan vektörün 7 yılda Orta Anadolu’ya ulaşabileceği belirtildi
GİRİŞ 09.01.2018 06:32 GÜNCEL
Metin Boyutu
7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak!

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı, Türkiye’deki ‘zika virüsü’ riskini masaya yatırdı. Özellikle Güney Amerika’da yaygın olarak görülen ve tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan virüse ilişkin bir rapor da hazırlandı. Raporda, Türkiye’de geçtiğimiz Ekim ayında 4 ‘importe (dışardan gelen) zika virüs pozitif’ vakasının tespit edildiği belirtilirken, zika virüsünün yayılmasında etkili olan ‘Aedes’ cinsi sivrisineklerin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’den başlamak üzere Giresun il sınırında ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılmakta olduğu saptandı. 

İLK KEZ 1947’DE

Zika virüsünün ilk kez 1947’de Uganda’daki Zika ormanında saptandığı aktarılan raporda, “Ae. albopictus sineğinin batıda Trakya ve İstanbul, doğuda Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerimizden Giresun’a kadar gelmiş olduğu saptanmıştır. Batıda Kocaeli’ye, doğuda Giresun’a kadar yayılmış olan bu vektörün 5-7 yıl içinde Orta Anadolu’ya kadar yayılacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

KÜBA'DAN GELDİ

Raporda zika virüsü bulaşan 4 hastanın da Küba’ya tatile gidenler olduğu ve hastalıkların; halsizlik, eklem ağrısı ve ateş, titreme ve lenf bezlerinde şişlik belirtileriyle ortaya çıktığı anlatıldı. Hastalığın uzun vadeli etkisi de şöyle anlatıldı: 
“Yeni importe Zika virüs vakaları tespit edilme olasılığı mevcuttur. Ancak virüsü bulaştıran sinek türünün dağılımının ülkenin sınırlı bölgelerinde olması hastalığın yayılma riskini düşük-orta seviyeye çekmiştir. Vektör türlerin ülkemizdeki olası yayılımı, uluslararası seyahat imkânlarının gün geçtikçe artması ve önleyici tedbirlerin zamanında alınmaması uzun vadede ciddi sorunlar yaratabilir.”

GÜNEY AMERİKA'DA ETKİLİ

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde etkili olan virüs, tüm dünya için de büyük bir risk oluşturuyor. Bazı uzmanlara göre toplamda 2.2 milyar kişi zika virüsüne yakalanma riski altında. 

TÜRKİYE 4.KATEGORİDE

Türkiye son olarak Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin ortaklaşa yayımladığı ülkelerin zika virüs sınıflandırmasına göre ‘kategori 4’te yer alıyor. Bir diğer ifadeyle Türkiye, yerleşik vektörün bulunduğu ancak geçmişte ve şu anda bulaşan olmadığı bölgeler arasında

Yorumlar

-1
 • JAX

  11 ay önce Şikayet Et Peki önemli olan şey şu: Devlet ne yapıyor? Çözüm için planımız ne?
  Toplam beğeni
 • ÇARESİ VAR

  11 ay önce Şikayet Et Her türlü öldürücü virüsün aşısının veya ilacının acilen bulunması ve yayılmasının durması hatta kökünün kurutulması mümkün. NASIL MI? Bu tür virüsler TelAviv, Londra, Paris, NewYork, Washington, gibi şehirlerde görüldüğü gün aşısı da ilacı da bulunur, kökü de kazınır. İşin sırrı o mikrobun doğru şehirde ortay çıkmasıdır. Bu tür virüsler genellikle en yanlış şehirlerde ortaya çıkar, yayılır ama doğru şehre ulaşınca yok edilir. BU AKLIN PATENTİ DE BİZİM OLSUN.
  Toplam beğeni
 • Mustafa

  11 ay önce Şikayet Et Ülke yol geçen hanına döndü. Ne bir terör kontrolü ne bir sağlık taraması yapılmadan ipini koparan bizim ülkede. Yakında T.C vatandaşları azınlıkta kalacağız.
  Toplam beğeni
  • MÜSLÜMAN TÜRK

   11 ay önce Şikayet Et Aynen
 • Zika Terör

  11 ay önce Şikayet Et avrupa da neden yok. israilde neden yok. brazilyanın kuzeyinde bulunan abd ve kanada da neden yok. neden hep 2.3. dunya ulkelerinde var bu tür virus ve hastalıklar. biyolojik silah üretenler kimler?
  Toplam beğeni
  • Malatyalı

   11 ay önce Şikayet Et üretenler kim tabii ki dünyanın vebası israil
   Toplam beğeni
  • Olacak inş.

   11 ay önce Şikayet Et Çözüme baya yaklaşmışsın hatta gözünün önünde ama görmüyorsun.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.