Haber 7

2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!

Yurtdışından e-ticaret yoluyla alışveriş yapanlara kötü haber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi.Artması beklenen gümrüksüz alışveriş fiyatları 2018 yılında daha da düşürüldü. Peki 2018 gümrüksüz yurtdışı alışveriş fiyatı ne kadar oldu?
GİRİŞ 13.08.2018 11:48 GÜNCEL
Metin Boyutu
2018 e-ticaret gümrük limiti ne kadar? Yurtdışı alışveriş fiyatı düşürüldü!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre gümrüksüz yurtdışı alışveriş muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülmesi için hazırlanan karar Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Tasarıya göre e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Buna göre, posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere yönelik gümrük muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülecek. Peki detaylar nedir?

GÜMRÜKSÜZ ALIŞVERİŞ LİMİTİ 22 EURO OLDU!

 

Amazon, Ebay, AliExpress gibi yurtdışı sitelerinden ürün alanlara kötü haber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Yurdışı alışveriş limiti 30 eurodan 22 euroya düşürüldü. Eğer e-tiracet yolu ile ithal ettiğiniz ürünler 22 euroyu aşarsa %18 ile %20 arasında vergi alınacak. Yani tasarıya göre e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye'de de bu yönde düzenleme kararı alındı.

Posta veya hızlı kargo yoluyla ülkemize gönderilen bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için gümrük muafiyet limiti 150 Euro seviyesine çıkarılacak. Ülkemizde temin edilemeyen kitapları kapsayan bu değişiklikte KDV oranı ise yüzde 8 olarak belirlendi.

Yorumlar

1
 • İnsan

  2 ay önce Şikayet Et bu kanun yururluge gırdımı ve tek seferde 65 dolar sıparıs cektım 1 er urun seklınde ve e-tıcaret dedıklerı sey satısını yapanlar heralde.. ben bıreysel olarak 2 farklı parca urun aldım toplamı 65. dolar cıvarı tutuyor kargo ucretsız bıreysel sıparıs cektıgım ıcın gumruk takılırmı? takılırsa bu tutara ne kadar ucret alırlar ektra gumruk ucretı ?
  Toplam beğeni
  • TUĞBA

   1 ay önce Şikayet Et eğer site üzerinde farklı satıcılardan aldıysanız sorun olmaz. ancak tek bir satıcıdan bu tutar oldu ise vergiye taabi olabilirsiniz
 • hasan

  2 ay önce Şikayet Et kargo ücreti de 22 euronun içinde mi acaba alıcağım ürün 21 euro civarında kargoyla 24 falan buluyor vergisinden dolayı değil geç gelmesi sıkıntı oluyor bekletiyolar boş yere uzun süre
 • musaa

  2 ay önce Şikayet Et bence 10 euro bile çok. kapitülasyon gibi bişey
  Toplam beğeni
  • haruny

   1 ay önce Şikayet Et musaa sen Türkiye'deki ürünlerle yetinebilen basit yaşamayı ilke edinmiş birisi olabilirsin fakat bilimle sanatla uğraşan insanlar Türkiye'de istedikleri ürünleri bulamıyorlar. Şu yorumlara diploma şartı getirseler dicyeceğim fakat o da ülkemizde kültüre karşılık gelmiyor.
   Toplam beğeni
  • akp

   2 ay önce Şikayet Et Bu millete internet, akilli telefon, elektrik bile çok. mağarada oturup odunla ısınmalı ,taş ve sopalar ile eğlenmeli aslında.
   Toplam beğeni
  • Ertuğrul

   2 ay önce Şikayet Et Bence sizin nefes alıyor olmanız bile çok. Oksijen israfı gibi bir şey.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.