Haber 7

Sürücüler dikkat! Mahkeme cezayı iptal etti

Yüzde 10 yasal tolerans limitiyle 99 kilometre hız sınırı bulunan yolda 101 kilometre hızıyla radara yakalanan Avukat Murat Çetin, 235 liralık cezanın iptali için dava açtı.
GİRİŞ 14.06.2018 13:37 GÜNCEL
Metin Boyutu
Sürücüler dikkat! Mahkeme cezayı iptal etti

Mahkeme, limit aşımı olan 2 kilometrenin sürücü tarafından hız göstergesinde fark edilemeyecek kadar düşük olduğunu gerekçe göstererek 235 liralık trafik cezasını iptal etti. 

Hız limiti 90 kilometre, yüzde 10 yasal tolerans payıyla 99 kilometre olan Isparta-Yalvaç karayolunda yolunda 5 Ocak 2018 tarihinde 101 kilometre hız ile radara yakalanan Avukat Murat Çelik, kendisine 235 lira ceza kesilmesi üzerine Yalvaç Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak cezanın iptalini istedi.

Dilekçesinde, kendisine ceza kesilen bölgede yasal hız limitinin 90 kilometre olduğunu, yüzde 10 yasal tolerans ile yasal hız limitinin 99 kilometre olduğunu, kendisinin de 101 kilometre hız ile giderken radara yakalandığını ifade eden Avukat Çelik, 2 kilometrelik limit aşımının makul sayılması gerektiğini savundu. Avukat Çelik suç ve kabahatlerde orantılılık ilkesi gereği makul karşılanması gereken 1-2 kilometrelik limit aşımı nedeniyle verilen cezanın kaldırılmasını istedi. 

 

 

'2 KİLOMETRELİK HATA PAYININ MAKUL SAYILABİLECEĞİ...'

Yalvaç Sulh Ceza Hakimliği, 30 Mayıs 2018 tarihinde Avukat Çelik'in talebini kabul ederek 235 liralık cezayı iptal etti. Davacının radara yakalandığı bölgede hız limitinin 90 kilometre, yüzde 10 tolerans limiti ile hız limitinin 99 kilometre olduğunu belirten mahkeme, 2 kilometre hızın sürücü tarafından yol durumuna göre ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergesinde fark edilemeyecek kadar düşük bir değer olduğunu ve 2 kilometrelik hata payının hava ve çevre koşullarına göre makul sayılabileceğini kaydetti.

Yorumlar

8
 • vatandaş

  8 ay önce Şikayet Et Polis kardeşlerimiz! Boyle Adaletciler varken sizde bu mübarek günde oruçlu olarak kendinizi uzmeyin. Nasilsa sizi takan, cezalarinizi uygulayan yok. Bırakın herkes istediği gibi gitsin.Kaza olunca gider cesetleri toplar, yaralıları hastaneye gonderirsiniz.
  Toplam beğeni
 • vatandaş

  8 ay önce Şikayet Et Her tatilde onlarca, hatta yüzlerce ölümlü kaza oluyor. Bitermi, GİTMEZ. Boyle kanunları uygulamayan, kanunsuz Adaletciler varken kazada, ölümlerde butmez. Kimse bedavadan neden cok kaza oluyor diye konuşmasın.Suclular belli, AF CİKARAN SİYASİL VE KANUNLARI UYGULAMAYAN, CEZALARI İPTA EDEN MAHKEMELER.
  Toplam beğeni
 • Misafir

  8 ay önce Şikayet Et avukat oldugu icin cezayi iptal etmistir hakim sivil vatandas gitsin bakalim iptali yapiliyormu %10 zaten yanilma payi var karayollarinda Allah dostumu dusmanimi bu avukatlarin hakimlerin eline dusurmesin
  Toplam beğeni
 • vatandaş

  8 ay önce Şikayet Et Tum yetkililer ve mahkeme yetkilileri! Jepiniz timsah gözyaşları dokuyorsunuz. Kanunlar uyulsun diye yapılıyor. 2-5-50-100 farkeder mi? Bir limit konulmuş üstü lhlaldir. Şimdi o katil kaza yapıp geberse hepiniz ah, vah diye yalandan uzulecektiniz. Kanunlara uymayan, uygulamayan Adaletciler Adaleti ne kadar saglar? İnanmiyorun sizin adaletinize.Allahin Adaletine havale ediyorum sızı. Allah kanunsuzlari ve onları koruyanlari kahretsin, Mazlumları korusun.
  Toplam beğeni
 • izmir-dobracı

  8 ay önce Şikayet Et allahtan cezayı avukat yemiş ne yapar eder iptal ettirirler cezayı gariban halk ödesin,bende radara giren aracı solladım polis aracını gördüm ama iş işten geçti durmadım torbalı-izmir yolunda ekip 2 km ilerde durdurdu beni telsiz anosu geldi beyaz reno radarda görünmüyor 2.araba olarak geçtiğimden beni yanımdaki araba perdelemiş radardan kurtulma buna denir
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.